Goldman Sachs Göre Bitcoin’in Fiyatı Daha Da Düşecek

Kripto para birimi Bitcoin, çoğunluk tarafından kabul edilecek bir dijital para birimi olarak mücadele ediyor. Bitcoin’in herkes için bir para birimi olup olamayacağı konusunda bazı şüpheler var.

Goldman Sachs bankasına göre, en iyi bilinen cryptocurrency Bitcoin’in geleceği çok pembe görünmüyor. ABD bankası, Bitcoin’in fiyatında daha da düşüş olacağını iddia ediyor.

ABD Bankası’nın Tahmini: Kripto-para birimi olan Bitcoin, bu yılın geri kalanı için düzensiz bir çekişmeye neden oluyor ve piyasalar bundan etkilenecek. Bunun nedeni, dijital paranın aşırı derecede uçucu bir niteliğidir. Goldman Sachs Yatırım Uzmanı Sharmin Mossavar-Rahmani, “Kripto para birimlerinin mevcut uygulamalarında değer taşımayacağına olan inancımız aynı kalmaya devam ediyor ve aslında beklediğimizden çok daha çabuk onaylandı.” dedi.

ABD bankası da tüm finansal piyasa üzerindeki etkisini vurguladı. Mossavar-Rahmani, “Bu düşüşler, finansal varlıkların performansını olumsuz etkilemeyecek, çünkü kripto para birimleri yalnızca GSYİH’nın yüzde 0,3’ünü 2018 ortasına kadar alacaktır.” dedi.

Goldman, kripto para birimi bu yıl değerinin yüzde 50’sini kaybetmiş olsa da, Bitcoin için daha fazla fiyat düşüşü bekliyor. Mossavar-Rahmani, “Bu kripto para birimlerinin bir para biriminin üç geleneksel işlevinden herhangi birini yerine getirmediğine inandığımız için gelecekte daha da düşüş bekliyoruz.” dedi.

Klasik bir para birimi üç fonksiyona sahiptir: değişim fonksiyonu, değer tutma ve bir hesaplama birimi olarak işlev göstermektedir. Goldman’a göre, para biriminin bu temel sorumlulukları Bitcoin’de kısmen garanti edilir ve bu nedenle çoğunluk tarafından kabul edilmez. Buna ek olarak, dijital paranın uçucu fiyat gelişmesi bu istikrarsızlığı pek çok paraya tamamen güvenmekten caydırıyor.

Ancak, Goldman Sachs kripto alanına karşı bu tutumda yalnız değil. Perşembe günü, UBS, Bitcoin’in ana para birimi olmak için “kararsız” olduğunu belirten benzer bir değerlendirme yaptı.

Kripto Para Biriminin Bir Geleceği Var Mı?

Bankanın CEO’su Lloyd Blankfein, Haziran ayında Bitcoin sahibi olmasa da, kripto para biriminin bir geleceği olduğunu göz ardı etmediğini söyledi. New York Times’a göre, yatırım bankası bu yılın sonunda bir Bitcoin ticaret merkezi açmayı planlıyor. Böylece, kripto ticaretine açılan Wall Street’teki ilk şirket olacaktı. Banka, Bitcoins’i satın almayacak veya satmayacak, ancak fiyat performansında futures teklif edeceklerini belirtti. Ancak, Goldman Sachs’ın da buradaki engelleri aşması gerekiyor, çünkü bir banka olarak belirli düzenlemelere uyulmalı ve bitcoin’lerin güvenli bir şekilde saklanmasını sağlamak için önlemler alınmalı.