Elon Musk NFT’lere Kötü Yorum Yaparken Bitcoin Ordinals’i Övdü!

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, NFT projelerinin “en azından JPEG’i blokzincirde kodlaması gerektiğini” savunarak birçok Bitcoin kullanıcısını sevindirdi. Musk, 31 Ekim’de The Joe Rogan Experience podcast’inde yaptığı röportajda NFT’leri alay ederken, istemeden de olsa Bitcoin NFT’leri olarak bilinen Bitcoin Ordinals’i övdü.

Musk, “Komik olan şey, NFT’nin blokzincirde bile olmaması. Sadece JPEG’e giden bir URL” şeklindeki açıklamalarıyla dikkat çekti ve NFT projelerinin en azından görüntüyü blokzincirde saklamaları gerektiğini vurguladı. Buna ek olarak, Bitcoin Ordinals’in (NFT versiyonu) Kasım 2021’de Taproot soft fork’u ile mümkün hale geldiğini ve geliştirici Casey Rodarmor tarafından başlatıldığını belirtti.

Musk’ın yorumları, Bitcoin Ordinals’in kullanım durumunu özetlediği düşünülerek sosyal medyada ve kripto topluluğunda olumlu karşılandı. Kripto para analisti Will Clemente, Bitcoin blokzincirinde sonsuza dek saklanacak 38 milyon Ordinals yazısına dikkat çekti. NFT projeleri DeGods ve y00ts’in yaratıcısı Rohun “Frank” Vora, Musk’ın eleştirisine zarif bir çözüm olarak baktı ve Ordinals’in büyümeye devam edeceğini ifade etti.

Elon Musk’ın NFT’lere yönelik eleştirileri daha önce de gündeme gelmişti, ancak bu kez Ethereum’daki tüm NFT projeleri için geçerli değil. Örneğin Larva Labs, Cryptopunks NFT’lerini ilk dört yıl zincir dışında tuttuktan sonra zincir üzerine taşıdı ve Ethereum’daki erişimi genişletti.

Ayrıca, Ethereum’a özgü OnChainMonkeys’in arkasındaki ekip Metagood, NFT’lerini Bitcoin’e taşıma planları olduğunu duyurdu. Bu kararı alan firma, Bitcoin’in daha güvenli bir ağ olduğunu savunarak Bitcoin Ordinal protokolünün Ethereum NFT protokolüne göre merkeziyetsizlik ve güvenlik açısından daha iyi tasarlandığını belirtti.

Haziran ayı verilerine göre Ethereum hâlâ NFT işlem hacminin yüzde 84’ünü elinde bulundururken, Bitcoin ve ImmutableX ise sırasıyla yüzde 11 ve yüzde 2,5’lik pazar paylarına sahiptir.

Bitcoin: Elon Musk, Tesla may be betting on it—but here's what 50 other  CFOs really think about it | Fortune