Endonezya Temmuz’da Kripto Borsasını Başlatıyor!

Endonezya hükümeti, ulusal bir kripto para borsası başlatma planlarıyla ilerliyor ve önümüzdeki haftalarda platformu piyasaya sürmeyi planlıyor. Yerel haber ajansı Tempo’nun 14 Temmuz’da bildirdiğine göre, Bappebti olarak da bilinen Endonezya’nın Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Denetleme Kurumu (CoFTRA), Temmuz 2023’te ulusal kripto borsasını başlatmayı planlıyor . Bappebti başkanı Didid Noordiatmoko’nun, tüm kripto para birimi işlemlerinin yalnızca yaklaşmakta olan ulusal borsa kullanılarak gerçekleşmesine izin verileceğini söylediği bildirildi.

“Dün borsa kuralları üzerinde anlaştık” diyen yetkili, görüşmelerin Müşterini Tanı (KYC) süreçlerinin düzenlenmesiyle ilgili olduğunu da sözlerine ekledi. Didid ayrıca borsada alım satımın CoFTRA’nın zaten test ettiği entegre bir uygulama aracılığıyla sunulacağını da kaydetti. Haber ajansına göre Didid, “Dün tüccarlar, borsalar, takas ve mevduat arasında sistem entegrasyon testleri gerçekleştirdik.” Yetkili ayrıca, Bappebti’nin kripto para birimi satışlarını yerel işlemlerle sınırlamayı, ancak uluslararası pazardaki gelişmelere uygun tutmayı planladığını da bildirdi.

Rapor, Bappebti tarafından onaylanmaları koşuluyla kripto fiyatları sorununu da içerecek. Bappebti, Ticaret Bakanı Zulkifli Hasan’a da gelişme hakkında bilgi verdi. Didid’in bildirdiğine göre, başka bir talimat yoksa Bappebti, lisanslı tüccarlara borsaya katılmaları için bir ay süre verecek izni imzalayacak. Daha önce bildirildiği üzere Endonezya Ticaret Bakanlığı, ulusal kripto para borsasını Haziran 2023’te başlatmayı hedefliyordu. Bir önceki hedef Aralık 2022 idi, ancak proje ertelendi.

Girişim, 2021 yılında Endonezya’daki devlet destekli bir telekomünikasyon firmasının sahiplerinin, ortak bir kripto para borsası başlatmak için Binance ile bir ortak girişimi duyurmasıyla başladı . 2022’nin sonlarında Binance, Endonezya kripto varlık tüccarı Tokocrypto’daki hissesini artırdı.

Endonezya'da Sessizlik Günü kutlamaları öncesi tören | N-Life