PayPal Eski Başkanı: E-posta Ödemeleri Bitcoin ile Olacak !

PayPal’ın eski başkanı ve Facebook’un Diem adlı kripto projesinin ortak yaratıcısı David Marcus, Evrensel Para Adresleri’nin (UMA) açık kaynak olduğunu duyurdu. UMA, Lightning Network ve Lightning istemcilerinin çeşitli görevlerini koordine etmesini sağlayan HTTP tabanlı bir protokol olan LNURL’ü kullanarak, e-posta adresi üzerinden Bitcoin veya fiat para göndermeyi mümkün kılar. Marcus, “Paranın e-posta gibi hareket etmesi gerekiyor, bu nedenle Lightning ve LNURL’ü uyumlu hale getirdik. Kullanıcılar, UMA kullanılan borsa, cüzdan veya banka aracılığıyla fiat ve kripto para gönderip alabilecekler” dedi. Bitnob, Coins.ph, Foxbit, Ripio ve Xapo Bank gibi platformlar, müşterilere UMA kullanımı sunacak.

Bunun yanı sıra, Bitcoin saklama ve ticaret şirketi Bakkt, UMA özellikli Lightning hizmetini alfa lansmanından itibaren entegre ettiklerini açıkladı. Bu, UMA kullanıcılarının yalnızca e-posta adresi kullanarak itibari para transferi yapmalarını sağlayacak ve normal Lightning ağ cüzdanlarının da aynı kolaylığı sunabileceği bir standart olduğunu belirtti.

UMA, kullanıcıların aynı şekilde e-posta adresi kullanarak Lightning rayları üzerinden fiat para transferi yapmalarına olanak tanıyan bir protokol sunmaktadır. Bu protokol, alıcının düzenlemeye tabi bir Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcısı’nda (VASP) bulunup bulunmadığını kontrol etme yeteneği eklerken, uyumluluk ve KYC doğrulamasını da içerir.

Uyum konusu bazı eleştirilere neden olmuş olsa da, David Marcus, ağın daha fazla katılım ve uyumlulukla küresel bir ödeme ağı olmasını savundu. E-posta adresinin kullanılmasının LN adreslerine göre daha kullanıcı dostu ve akılda kalıcı olduğu göz önüne alındığında, bu standartın kullanılabilirliği artırması bekleniyor.

Türkiye'ye Mart ayında döneceği iddialarına PayPal'dan cevap - Teyit