Facebook’a Rakip Dijital Para

The Block’un yapmış olduğu bir habere göre, Walmart Facebook’un kripto parası Libra’ya benzer özellik gösteren para destekli dijital para ihraç etmeye hazırlanıyor olabilir. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) tarafından yayınlanan yeni bir patent planında normal bir para birimine bağlı bir dijital para oluşturma yöntemleri gün yüzüne çıkıyor. Dahası, Blockchain tabanlı olarak sisteme geçirilecek olan dijital paranın USD tabanlı olması bekleniyor.

Walmart’ın patent dosyası içerisinde yer alan dijital paranın Libra ile benzer özellik göstermesi dikkat çekiyor. Libra’da devam ettiği gibi Walmart’ın sabit fiyatları olan kripto parası da bankasız olanlara hizmet vermeyi ve küresel çapta düşük ücretli para transferlerine olanak sunacak. Libra’nın gelecek sene ortaya çıkması bekleniyor fakat daha şimdiden bir çok kişinin dikkatini çekti.

Dünyanın birçok farklı yerinden merkez bankaları ve politikacıları bu gelişmenin ne olacağını merak ediyor. Hatta şirket, geçtiğimiz günlerde Libra’nın hiç piyasaya çıkmayacağını bile kabul etti. Şu zamana kadar Blockchain teknolojisiyle alakalı 54 patent alan Walmart, bu alandaki en aktif firmalardan bir tanesi olarak geçiyor.