FTX Anthropic’e Ait Yüzde 8 Hissesini 1,4 Milyar Dolar Değerinde Satma İzni Aldı!


FTX’in iflas eden kripto para borsası, yapay zeka şirketi Anthropic’teki %7,84 oranındaki hisselerini satma girişiminde bulunmak için mahkemeye dava açtı. Anthropic’in mevcut değeri 18 milyar dolar, ve FTX’in şirketteki hissesi 1,4 milyar dolarlık bir değeri temsil ediyor. Anthropic hissesi, FTX’in en önemli likit olmayan varlığı olarak kabul edilmekte.

FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried’ın Ekim 2021’de Anthropic’e 500 milyon dolar yatırım yaptığı biliniyor. Mahkemeye başvuruda bulunan FTX, hisse satışını hızlandırmak için müzakere süresini kısaltmayı talep ederken, şirketin şu anki CEO’su John Ray III liderliğindeki FTX, 22 Şubat’ta hisse satış duruşmasının yapılmasını istedi.

İflas eden kripto borsası, Anthropic hisselerini açık artırma veya özel satış yoluyla satma planları açıkladı. FTX temsilcileri, fiyat konusunda düzeltmeler yapabileceklerini belirtti ve referans fiyatın açıklanmasının müzakereleri etkileyebileceğini ifade etti.

Anthropic, OpenAI’nin eski üyeleri tarafından kurulan bir Amerikan yapay zeka girişimidir ve kamu yararına çalışan bir kuruluş olan etkili fedakarlık hareketine bağlıdır. FTX’in Anthropic hisselerini satma kararı, kripto borsasının 2022’deki çöküşünden etkilenenlere yönelik geri ödeme planlarıyla uyumlu. Anthropic’in 18 milyar dolarlık değerlemesi ve FTX’in 1,4 milyar dolarlık hissesi, FTX’in yeni liderliğinin hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunabileceği umudunu taşıyan mağdurlar için bir umut kaynağı olarak görülmektedir. FTX’in tüm müşteri ve alacaklı taleplerini karşılamak için yeterli fon beklediği belirtiliyor.

FTX seeks permission to speedily sell 8% stake in Anthropic | The Block