Honda’da Kripto Ödeme: Üçüncü Taraf Zorunlu!

FCF Pay’in X hesabı, Honda ile ilgili yanlış raporlamadan dolayı askıya alındı, ancak bu hiçbir zaman gerçekleşmedi.

Büyük otomobil üreticisi Honda, doğrudan kripto para ödemelerini kabul etmiyor; ancak insanlar Bitcoin gibi kripto para birimlerini kullanarak bir Honda arabası satın alabilirler, üçüncü bir taraf aracılığıyla.

Ekim ayının başlarında, birkaç haber kaynağı yanlışlıkla Honda’nın kripto para birimini ödeme olarak kabul etmeye başladığını iddia etti. Ancak Honda sözcüsü, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, Honda’nın kripto para birimiyle arabalarını satın almaya izin vermediğini açıkladı: “Amerikan Honda, kripto para birimini ödeme olarak kabul etmiyor. Bu politikada değişiklik yapıldığına dair son raporlar yanlıştır.” Honda, kripto para ödemelerine ilişkin gelecekteki planlarını açıklamadı.

Honda otomobilleri için doğrudan kripto ödemeleri mevcut olmasa da, FCF Pay gibi kripto para birimi ödeme platformları aracılığıyla bir Honda otomobili satın almak mümkün.

FCF Pay’ın Baş İşletme Sorumlusu Joseph Parkin’e göre Honda, platformda kripto para kullanılarak satın alınabilecek tek otomobil markası değil. Parkin, Ekim ayının başında Cointelegraph’a şöyle açıklama yaptı: “Listede Mercedes, BMW, Ford, Nissan ve Mitsubishi gibi daha fazla otomobil üreticisi bulunuyor.”

Parkin’e göre, FCF Pay ödemeleri, banka şubelerinde nakit ödeme yapılmasına olanak tanıyan aynı ödeme yolları aracılığıyla bir ödeme toplayıcı tarafından gerçekleştiriliyor. Parkin, “Bu ödeme akışı durumunda, kripto, dijital nakit veya internetin nakit parası gibi davranıyor” dedi. Şu anda, bu fatura ödeme toplama sistemi, sadece FCF Pay tarafından kullanılan şirketlerle sınırlıdır.

Bu hizmet şu anda yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılabilir, ancak yöneticiye göre FCF Pay, Meksika, birkaç Latin Amerika ülkesi, birçok Afrika ülkesi ve Asya’da kriptodan fiat para birimine fatura ödemesi yapmak için ek ortaklarla çalışma planlarını sürdürüyor. Fatura ödeme sistemi Eylül 2023’te piyasaya sürüldü ve kişilere Bitcoin, Ether gibi paraları kullanarak ürün satın alma olanağı sağladı.

Honda Türkiye - YouTube