Janet Yellen: Çin Rusya ve İran Amerikan Doları’nın Hakimiyetini Tehdit Ediyor !

Hazine Bakanı Janet Yellen, üç büyük uluslararası oyuncunun (Çin, Rusya ve İran) ABD dolarının üstünlüğünü azaltmak için planlar yaptığını belirtti. Yellen, ABD’nin mali yaptırımlar uygulamak için dünyanın rezerv para birimini kullandığını, bu yüzden ülkelerin alternatif para birimleri aradığını açıkladı.

Yellen, ABD dolarının uluslararası sahnede kötü davranışları caydırmak için etkili bir araç olduğunu, ancak diğer ülkelerin birleşerek yaptırımları aşabileceklerini ve dolayısıyla doların hegemonyasını baltalayabileceklerini söyledi.

Rusya’nın geçen yıl Çin’e yuan karşılığında petrol satmayı kabul ettiği ve Çin’in İran ile Suudi Arabistan arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasını öngören bir anlaşmayı bozduğu hatırlatıldı.

Yellen, doların dünyanın rezerv para birimi olarak kullanılmasının diğer ülkeler için alternatif bulmanın zor olduğunu, ABD Hazine piyasasının en derin, en likit ve en güvenli olduğunu ve doların yaygın olarak kullanıldığını belirtti. Yellen ayrıca, derin sermaye piyasalarına ve hukukun üstünlüğüne sahip başka bir ülke görmediklerini vurguladı.