Kripto para sektörü, “kara para aklama” sorununa çözüm arıyor

Sektörün en büyük sorunlarından olan kara para aklama konusunda kripto para şirketleri çözüm arıyor.

Borsa ve şirketlerin müşteri bilgisi paylaşımı gerektiren kara para aklama karşıtı standartlara nasıl uyum sağlayacağı ve ne gibi çözüm üretebileceği konusunda çalışan kripto para sektörüsorunun çözülmesi için yoğun çaba harcıyor.

Haziran ayında Mali Eylem Gücü (FATF) tarafından kripto para borsaları için bazı standartlar getirildi. Buna göre; dijital cüzdan sağlayıcıları ve şirketlerin müşterilerinin verilerini (isim –hesap numarası) yani banka havalesine benzer şekilde dijital fon transferi yapılan kurumlara bildirilmesi gerekmektedir.  Uygulama kapsamında müşteri bilgilerini fon transferi alan kurumların görmesi sağlanacak. Buradaki amaç ise emniyet güçlerinin şüpheli faaliyetleri takip edebilmesine imkan sağlamak. Emniyet güçleri kolaylıkla dijital fon transferleri konusunda şüpheli işlemleri yakinen takip edebilecek.  Uygulamayı kabul eden ve kara para aklamaya karşı FATH’ın küresel ölçekteki konumu ise standart belirleyici olması.

Diğer taraftan uzmanlar FATH’ın kabul ettiği uygulamanın uygulanabilirliğinin zor olduğu görüşünde. Uzmanlara göre; kripto para şirketleri birbirlerine müşteri bilgilerini gönderecek alt yapıya sahip değil. Uzmanlar ayrıca, merkezi olmayan kripto para piyasasında bilgi paylaşımı için kurulacak bir sistemin maliyeti ve yönetiminin de zorluğuna dikkat çekiyor. 

Kripto para sektöründe veri paylaşımı sorununun çözülebileceğini belirten Dijital para borsası Coinbase yöneticilerinden Jeff Horowitz, şuan için alt yapı oluşturulmadığından veri paylaşımı için bir yöntem bulunmadığını söyledi.  

Horowitz; “Sorun çözülür mü? Evet çözülür. Fakat şuan için alt yapı hazır değil. Bu veriyi paylaşmak için başka bir yöntem var mı? Hayır, veri paylaşımı için başka bir yöntem yok” diyerek uygulamanın zorluğuna vurgu yapıyor.

Oldukça zor ve şirketler açısından oldukça maliyetli alt yapı gerektiren veri paylaşımı ağı, FATH’ın kabul ettiği uygulama için uygulanabilirlilik sağlıyor. Şirketlerin buna hazır olması ve gerekli maliyeti karşılaması durumunda alt yapı oluşturulabilir. Şirketler de getirilen standartla uygun olarak müşterilerinin isim, hesap numarası gibi verilerini dijital fon transferi yapan kurumlara bildirebilir ve bilgi paylaşımı yapabilir. Böylelikle kripto para sektöründe emniyet güçlerinin şüpheli işlemlere ulaşması kolaylaştırılarak kara para aklama sorunu denetim altına alınabilir.