Bitcoin’de Yeni Dönem; Fiziki Teslimat

Kripto Para birimlerinden en popüler olan Bitcoin’de yeni dönem başlıyor.

10 yılını geride bırakan Bitcoin yeni bir döneme hazırlanıyor. Sektörde çalkantılı 10 yıl geçiren Bitcoin, geçmişin izlerini silmek ve sektöre yeni bir bakış açısı getirmek için yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor.  

Kripto para sektöründe bir ilke daha imza atılarak Bitcoin vadelilerde fiziki teslimat dönemi başlıyor. Yatırımlarını yani kripto paralarını dijital ortamda gören yatırımcılar yeni süreçte fiziki olarak Bitcoin teslim alınabilecek.

Bitcoin için fiziki teslimat çalışmalarına başlayan ve alt yapısını tamamlamak üzere olan ABD merkezli Borsa işletmecisi, dijital paranın fiziki teslimatıyla sonuçlanabilecek vadeli kontrat işlemlerine başlayacağını duyurdu.

Bitcoin alım satımı konusunda federal çapta regüle edilecek olan ve ilk piyasa olma özelliğini taşıyan fiziki teslimat; dijital para konusunda temkinli davranan ve yatırım yapmakta çekingen davranan muhafazakar yatırımcıları da cezp edebilir.  

Fiziki teslimat koşullarının oluşturulmasıyla gerçek Bitcoin’in teslim edileceğinin altını çizen Trade Station Crypto ürün stratejisi birim yöneticisi James Putra atılan adımın olumlu olduğuna dikkat çekti. Putra yatırımcıların vadelilerdeki yükselişten kar edebileceğine vurgu yaparak kripto paranın sahipliğini de alabileceğini söyledi.

Trade Station Crypto yöneticisi James Putra, kripto varlık yatırımlarının merkezileştirilmesi aynı zamanda ölçeklendirilebilir olması için zemin hazırlanması ve buna altyapı oluşturulmasının önemli bir olduğunu söyledi. Putra buna göre ICE vadelileriyle gerçek Bitcoin’in teslim edileceğini belirterek yatırımcının hem vadeliden kar edebileceğini hem de kripto paranın sahipliğini alacağını söyledi.

Bitcoin için fiziki teslimat için alt yapı tamamlanıp koşullar oluştuğunda; kripto varlıklar merkezileşecek ve ölçeklendirilebilecek.  Bitcoin’i fiziki olarak teslim alan yatırımcılar vadeli işlemlerdeki yükselişten kar elde edebileceği gibi satın aldıkları paranın da fiziki olarak sahibi olacaklar.

Bitcoin vadeli işlemleri ilk olarak Aralık 2017 tarihinde CME GroupInc ile nakdi uzlaşmalı olarak başlamıştı. Kısa süre içinde yüksek performans gösteren Bitcoin vadelileri bu yıl yüzde 177 yükseldi. Rekor yükseliş gösteren Bitcoin’in performansı vadeli işlemlerde küresel çapta tüm varlıkları geride bıraktı.