Libra’yı Durdurun Çağrısı ABD’den Geldi

Facebook uzun süredir kendi kripto parası olan Libra’yı piyasaya sürmek için çalışıyor. Ancak ABD’li kongre üyeleri bu projenin biran önce durmadı gerektiğini düşünüyor. Finansal komite üyelerinden olan MaxineWaters bu konu ile ilgili bir kongre düzenlemiş ve facebook kripto parası Libra’yı masaya yatırmıştı. Waters’ın bu çağrısına destek oldukça büyük.

Kongreye katılan katılımcıların bazıları Facebook’a özel mektuplar ileterek Libra projesi hakkındaki görüşlerini ilettiler. Amerikan Dolarını olumsuz etkileyeceği düşünülen bu projenin biran önce durdurulmasını istediler. Ayrıca bu projenin yalnızca 2 milyar Facebook kullanıcısını ilgilendirmediğini de dile getirdiler. Projenin ulusal güvenlik ve para politikası üzerinde tehdit oluşturduğunun altı çizildi.

Libra projesi ile ilgili endişeler bununla da sınırlı değil. Kongre üyeleri bu paranın karapara aklama işlerine de ön ayak olacağından emin. Yeni bir kadara kadar bu projenin durdurulması gerektiği yönünde kongre üyeleri hem fikir. Facebook’un da alınan bu karar göre hareket etmesi yönünde bir beklenti söz konusu.