Okta’nın Raporu: “Dünyanın En Büyük Dijital Şirketleri Blockchain’e Yatırım Yapıyor”

Amerika’nın San Francisco şehrinde faaliyetini sürdüren Okta kurumsal kimlik sağlayıcı bir firma ve bu firma yaptığı araştırmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Bu araştırma da teknolojik gelişmeler ve bunların getirdiği iş fırsatları değerlendirildi. Okta yayınlamış olduğu ‘’ Dijital kurumsal Rapor’’ ile dünya çapında faaliyeti olan en az 1 milyar dolar geliri olan 1.50 BT mühendislik ve güvenlik kararlar alan şirketlerin karar alıcılarını incelediğini belirtti.

Ocak ve Şubat 20019 tarihlerini kapsayan bu araştırma ile eğilimin hangi yönde olduğu araştırıldı. Hazırlanan raporda yatırım yapılan teknolojik alanların nesnelerin interneti (IoT), yapay zeka (AI) olduğu görülmekte, bunun yanında karar alıcıların %61’i blockchain’e yatırım yaptıklarını belirtti.

Yapılan araştırmanın sonuçları oldukça çarpıcı olarak değerlendirilmekte ve 1.050 karar vericinin verdiği bilgiler doğrultusunda dijital teknolojiye yatırım yapma yöneliminin arttığı tespit edilmiştir. Blockchain işlem hacmi 2018 yılına göre bu yıl %88,7 oranında artış olacak. Bu konuda tespiti de ABD merkezli araştırma şirketi olan İnternational Data Corparation yaptı.