Rusya Merkez Bankası Kendi Kripto Parasını mı Çıkartıyor?

Dünyanın pek çok merkez bankası kripto para kullanımının önlenmesi gerektiği konusunda görüş bildiriyor olsa da Rusya Merkez Bankası kendi kripto parasını çıkartmaya hazırlanıyor. Rusya’nın bazı para birimlerinin uluslararası ticaret sırasında ortaya koyduğu baskın görünümü kırma amacında. Bunun için kripto para ve Blockhain teknolojisi üzerinde çalışmalar yapmakta.

TASS’da yayınlanan habere göre 23 Mayıs da Rusya Merkez Bankası altın destekli bir kripto para çıkartmayı görüşülen bir toplantı yaptı. Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiulina fiat ağırlıklı paraların baskısından kurtulmak ve karşılıklı ticari anlaşmalar yapabilmek için altın destekli bir kripto para çıkartabileceklerini belirtti. Başkan Avrupa Birliğinin ortak para birimi olan Euronun başarılı bir şekilde kullanılıyor olmasını örnek gösterdi ve çıkartacakları kripto paranın da kabul göreceğini belirtti.

Rusya Merkez Bankası Başkanı hakkında yapılan kripto paralara karşı olduğu konusunda ki iddiaların da bu yapılan çalışma ile doğru olmadığını göstermiş oldu. Kripto paraların adaptasoyunu için çalışma yapılması ve sistemde olan eksiklerin tespit edilerek giderilmesi gerekiyor. Bu şekilde kripto para kullanımı daha çok artabilir.