SEC İtirazlarına Rağmen XRP’nin Fiyatı Yeni Rekorlara Koşuyor !

CoinMarketCap verilerine göre, geçen hafta XRP fiyatı %4 gerileyerek, son 24 saat içinde hafif bir yükseliş kaydetti. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ara temyiz başvurusunda bulunma izni talebi göz önünde bulundurulduğunda, bu fiyat hareketi umut verici bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Başlangıçta olumsuz tepkilere rağmen, XRP’nin menkul kıymet statüsünün tehlikede olduğuna dair yayılan “korku, belirsizlik ve şüphe” (FUD) durumu kesinlikle geçerli değil gibi görünüyor. Yargıç Torres, XRP’nin bir menkul kıymet olmadığına hükmetti ve XRP gibi dijital varlıkların emtia olarak kabul edilmesi için SEC v Telegram davasına atıfta bulundu. Bununla birlikte, SEC’in itirazı, Ripple ve yöneticilerine karşı programlı ve bireysel XRP satışlarına odaklanarak borsalardaki bireysel eşler arası ticaret faaliyetlerinden ziyade ilgilidir.

Kurumsal yatırımcılar, altcoinler için bu kararı olumlu bir şekilde değerlendiriyor. Son raporlara göre, tanınmış fintech ve dijital varlık yatırım şirketi Fineqia International Inc., yatırımcı ilgisinde artış yaşayarak dünya genelinde Borsada İşlem Gören Ürünler (ETP’ler) için yönetim altındaki varlıklarda (AUM) %70 artış gördü. AUM, Temmuz sonuna kadar bu yıl %70 artarak 34 milyar dolara yükseldi ve dijital varlıkların temel değerindeki %47.7’lik artışı aştı. SEC – Ripple Labs kararından sonra özellikle XRP’ye yönelik fon akışının etkisiyle Temmuz ayında %57’lik bir AUM artışı yaşandı.

Ancak Bitcoin ve Ethereum’un hala dijital varlık ve fintech yatırımlarında öncü olduğunu unutmamak önemlidir. Fineqia CEO’su Bundeep Singh Rangar, “Net girişlere rağmen, dijital varlık ETP AUM’lerinin %90’ından fazlasının Bitcoin (BTC) ve Ethereum’dan (ETH) oluşması, AUM değerini düşürdü” şeklinde belirtti.

SEC’in ara temyiz başvurusu konusunda ise, Ripple’ın Yargıç Torres’un kararına yanıt verme fırsatı bulunuyor. Ancak birçok hukuk uzmanı, teşkilatın başarılı olma olasılığının düşük olduğunu düşünüyor. MetaLawMan, “X”e yönelik bu adımın yakın bir sonuç getirebileceğini ifade ederken, ara temyizlerin genellikle zorlu olduğunu ancak “Yargıç Rakoff’un Terraform Labs davasındaki kararının, Yargıç Torres’in bu alışılmadık adımını atma olasılığını artırdığını ve ara itirazı onaylayabileceğini” belirtti.

Peki, gelecekte XRP fiyatı 3 doların üzerindeki tüm zamanların en yüksek seviyelerine dönebilir mi? Geleceği tahmin etmek mümkün olmasa da, kripto kabulü arttıkça XRP ve XRPL’nin kullanım durumları yakından izlenmelidir. Palau Stablecoin projesi ve Ripple’ın International Swaps and Derivatives Association’a (ISDA) katılması gibi gelişmeler özellikle heyecan yaratıyor. Ancak özellikle ISDA örneğinde olduğu gibi, bu gelişmelerin XRP’ye kısa vadede etki etmediği ve kripto para yatırımlarının ciddi riskler taşıdığı unutulmamalıdır.

SEC Ripple Davasında Beklenen Adımı Attı: XRP Kararı İçin İtiraz Talebi! -  Koin Bülteni