Rusya’dan Bitcoin’e 10 Milyar Dolar Yatırım

Rusya hükümetiyle sıcak ilişkileri bulunan Rus Üniversite eğitim ve araştırma görevlisi, Kremlin’in yeni ABD yaptırımlarından etkilenmemek adına yakında Bitcoin’e önemli yatırımlar yapacağını aktardı. Ayrıca bu girişimin çok kısa bir zaman dilimi içerisinde olacağının da bilgisini verdi. 2019’un ilk çeyreğinde 10 milyar dolar yatırım olacağını söyleyen araştırmacı, sözlerine bazı detayları da ekledi.

2019’un İlk Çeyreğinde 10 Milyar Dolar

Ginko, “Bitcoin adaptasyonu adına gerçek bir faktör olduğunu sizlere söyleyebilirim, çalıştığım Rus hükümetinin yaklaşık olarak 470 milyar dolar olan rezervini Bitcoin’e dönüştürmeye başlayacağının bilgisini vermek istiyorum. Bu yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 10 milyar dolar tutarında bir yatırım bekliyorum.’’ Dedi.

Rusya Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Başkanlık Akademisi’nde aktif olarak çalışmakta olan Vladislav Ginko, yeni ABD yaptırımlarının Rusya’yı nakit rezervlerini koruması adına Bitcoin’e dönüştüreceğini söylüyor. Alınan bilgilere göre Ginko’nun Rusya hükümetiyle olan sıcak ilişkileri 20 yıla kadar dayanıyor. Ayrıca Ginko, son zamanlarda farklı Rus medya organları üzerinde bazı demeçler veriyor ve Bitcoin‘in güvenli bir liman olduğunu defalarca söylüyor.

Dolar Bağımlılığı Azalacak

Rusya ile birlikte Çin, İran ve Venezuela gibi ülkeler de dolara olan bağımlılığı azaltmak için çalışmalar yapıyor. 2018 yılının kasım ayında Rusya Lideri Vladimir Putin, yeni yaptırımlar karşısında Rusya’nın uluslararası ticaret üzerinde dolardan farklı bir para biriminin kullanılamayacağının bilgisini iletmişti.

Putin o konuşmasında sözlerine şu şekilde devam etti..

“Bizim dolardan uzaklaşma gibi herhangi bir farklı planımız yok fakat dolar bizden uzaklaşıyor. Bu tür kararları veren kişiler kendi ayaklarına değil de, direk beynine sıkıyor.’’

Eğer Rusya yatırımlarını Bitcoin üzerinden yaparsa, Bitcoin inanılmaz bir çıkış gösterebilir. Pekin’deki develüasyon sonucu Çin hükümetinin de yatırımlarını Bitcoin üzerinden yapması sonucu, Kripto para yükselişe geçmişti.