Valkyrie Çarşamba Günü Yürürlüğe Girecek Bitcoin ETF’lerine Hazır!


Valkyrie Investments’ın kurucu ortağı ve CIO’su Steven McClurg, The Block’a verdiği demeçte, spot Bitcoin ETF’lerinin Çarşamba günü iş günü sonunda onaylanmasını beklediklerini ifade etti. Valkyrie, ilk haftada ETF’lerine 400 milyon doların akabileceğini ve ilk birkaç hafta içinde tüm pazarın 5 milyar dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor. Kripto yatırımcıları, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun (SEC) Bitcoin ETF’lerini onaylayıp reddetmesini heyecanla bekliyor.

Valkyrie Investments, bir spot borsa yatırım fonu olan ve ihraççılardan biri olan şirket, hızla bir karar bekliyor. Valkyrie Investments’ın kurucu ortağı ve CIO’su Steven McClurg, The Block’a yaptığı röportajda, “SEC’in ETF’leri Çarşamba günkü iş günü kapanışında etkili bir şekilde onaylamasını ve alım satımın Perşembe sabahı başlamasını bekliyoruz” dedi.

McClurg’a göre, Perşembe günü ticaret başlarsa Valkyrie’nin ETF’sine 200 ila 400 milyon dolar arasında yatırımcı fonu akabileceğini ve tüm katılımcıların ilk birkaç hafta içinde 4 ila 5 milyar dolarlık bir giriş görebileceğini ifade etti. Ancak, 13 ETF adayından hepsinin ilk dalgada başarılı olamayabileceğini belirtti ve ilk partide 10 ETF’nin aynı anda başlatılmasını beklediğini söyledi. McClurg, “Sırf bir veya iki kişinin ilk günde işlemlere başlayamayacağını düşünüyorum, çünkü yapılacak çok iş var. Ekibimin Noel tatili boyunca ve geçen hafta da çalıştığını biliyorum. Hazır olduğumuzdan emin olmak için” dedi.

McClurg’a göre, “Böyle bir şeye girmek için perde arkasında çok fazla çalışma var; normal bir ETF gibi değil. Buradaki bir komplikasyon, birinin kripto ve diğerinin nakit olmak üzere iki saklamacının olması ve bu iki hesabın birbirine bağlı olduğundan emin olmanızdır. Böyle bir durumda harekete geçmek neredeyse çifte iş gibidir” diye açıkladı.

Bitcoin spot ETF’sinin şimdiye kadar en büyük umudu, ABD’li kurumsal yatırımcıları çekeceği yönündeydi, ancak McClurg, muhtemelen ilk parayı perakende yatırımcıların akıtacağını söyledi. McClurg, “Kapının dışında çoğunlukla perakende olacak. Bazı mali danışmanlar ve ayrıca GBTC’den çok fazla çıkış bekliyorum” dedi ve şirketin şu anda bir ETF’ye dönüştürmeye çalıştığı Grayscale fonuna da atıfta bulundu.

McClurg, “Bunun nedeni, mali müşavirlerin genellikle yeni mali ürünlerin ticaretini müşterilere önermeden önce biraz zaman ayırmaları gerektiğinden kaynaklanıyor. Çoğu mali müşavir, bir ETF’den iki ila üç yıllık bir geçmiş performansa ihtiyaç duyuyor” diye ekledi.

Valkyrie Bitcoin Strategy ETF Debuts On Nasdaq - Crypto Daily