Yargıtay SEC’in Kripto Savaşını Durdurabilir!

Amerikan Devrimi’nin liderleri, 4 Temmuz 1776’da Bağımsızlık Bildirgesi’ni imzaladıklarında zafer garantisi yoktu ve gelecekleri belirsizdi. Bağımsızlık savaşı devam ediyordu ve savaşçıların sayıları azdı, gönüllü askerleri elde tutmak zorluk çekiyorlardı. Bu cesur özgürlük savunucuları, özgürlük mücadelesine olan bağlılıklarıyla savaşma şansına sahiptiler.

Kripto para birimi de açık kaynaklı bir yazılım endüstrisi olarak benzer bir durumda. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve bankacılık düzenleyicileri, sektörü kapatmaya yönelik adımlar atıyor, davalara başvuruyor ve uyumluluğu zorlaştıran düzenlemeler getiriyorlar.

Kripto paranın savaşma şansı, Amerika’nın kurucuları tarafından Anayasa’da belirtilen sözler ve yasal ilkelerin içinde saklıdır. Kurucular, Anayasa’yı Aydınlanma düşüncesinden ilham alarak kuvvetler ayrılığı ilkesine dayanarak tasarladılar. Vizyonları, gücün kötüye kullanılmasına karşı koruma sağlayan, hükümetin üç ayrı ancak eşit kola sahip bir sistem oluşturmak üzerineydi.

Coinbase, SEC tarafından açılan bir davaya karşı öncü bir konumda bulunuyor. Şirket, “ana sorular doktrini”ne dayanarak savunma yapmıştır. Bu doktrin, SEC gibi kurumların Kongre’nin açık yetkisini aşmadıklarında ve belirsiz veya modası geçmiş yasaları kendi amaçları için manipüle etmediklerinde sorumlu tutulabileceğini belirtir.

Bu doktrin daha önce de kullanılmıştır. Örneğin, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), sigaraları düzenlemeye çalışırken Yüksek Mahkeme tarafından sınırlanmıştır. Yüksek Mahkeme, FDA’nın nikotini palyatif ilaçlar sınıfına sokmaya çalışmasının Kongre’nin amaçlarıyla uyumlu olmadığına karar vermiştir.

Aynı şekilde, Çevre Koruma Ajansı (EPA) karbon emisyonlarını düzenlemeye yönelik girişimlerinde sınırlamalara tabi tutulmuştur. EPA’nın karbon emisyonları konusunda ulusal politika belirleme yetkisini aşan düzenlemeleri engellenmiştir.

SEC'ten DEX'lere Sıkı Gözetim • Coinkolik