El Salvador’un Yeni Yasası, Teknolojik Yenilikler İçin Vergi İndirimleri Sunarak Bitcoin Ülkesi Olma Yolunda Adım Atıyor !

Popüler kripto dostu ülke El Salvador, teknoloji aracılığıyla ekonomik büyümeyi artırmak için büyük bir adım attı. Son zamanlarda vergi sistemini gözden geçirerek teknoloji yeniliklerini muaf tuttu ve gelişmeleri artırmayı hedefledi.

El Salvador, Bitcoin’i yasal bir ödeme aracı haline getiren ve daha fazla kabul için çalışan ilk ülke olmuştu. Bu son hamlesiyle ülke, teknoloji geliştiricileri için bir vergi cenneti haline gelmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, bu yasa tasarısını 1 Nisan’da Kongre’ye gönderdi. El Salvador vergi muafiyeti, kodlama uygulamaları ve yapay zeka geliştirme, yazılım programlama, iletişim donanımı üretimi ve bilgi işlem sektörlerindeki geliştiricileri kapsamaktadır. Bu sektörlerden ithalat vergileri, gelir sermaye kazançları ve mülk vergileri tamamen kaldırılmıştır.

Ayrıca Bukele, vergi muafiyeti nedenlerini, yarı iletkenler ve mikroelektronik bileşenler gibi üretimi ve yenilikleri hızlandırmak olarak belirtti. Ayrıca, yasa Latin Amerika’da ileri teknoloji üretiminde El Salvador’u lider yapmayı hedefliyor.

Cumhurbaşkanı ayrıca Salvadorlu insanların teknoloji üretimine yönelik çeşitlendirilmesini, genişletilmesini ve teşvik edilmesini hedefliyor. Ayrıca ileri teknolojik üretimde eğitim ve eğitimini artırmayı hedefliyor.

Başkan ayrıca, bu son hamleyi desteklemek için Ulusal Bitcoin Ofisi (ONBTC) kurdu. Düzenleyici kuruluş, ülkedeki bitcoin şirketleri ve girişimcilerle el ele çalışacaktır.

ONBTC bir Twitter gönderisinde, El Salvador’u dünya çapında bir teknoloji ve ekonomik güç haline getirmeye yardımcı olacaklarını duyurdu. Özellikle, Başkan Bukele bu kararı 24 Mart’ta takip etmeyi vadetmişti. Bu adımı Twitter’da duyurduğunda, birçok kullanıcı ülkenin teknoloji endüstrisini ilerletme adımı olarak gördü.

Bukele, El Salvador’un ekonomik gelişimini sürdürme konusunda öncü bir güç olmuştur. Cumhurbaşkanı, ülkenin Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak yasallaştırdığında dünya çapında şaşkınlık yarattı.