GlobalCoin Facebook’un Kripto Parasının İsmi Olacak ve 2020 Yılında Kullanılmaya Başlanacak


BBC’nin verdiği habere göre 2020 yılında Sosyal Medya devi olan Facebook’un uzun zamandır konuşulan kripto parası kullanılmaya başlanacak.  2020 yılının ilk çeyreğinde kullanılmaya başlayacak ve önce bir düzine ülkede piyasaya sürülecek. Bu yıl içinde de çeşitli denemeler yapılacak ve kripto para test edilecek.

GlobalCoin adında olacak kripto para için bir hazırlık dönemi geçiriliyor. Facebook’un başkanı Mark Zuckerberg, İngiltere Merkez Başkanı Mark Carney’le bir görüşme yaparak bu konuda bir görüşme yaptılar. Görüşü alınan bir diğer kurum ise Amerika Hazine Müşteşarlığı ile de görüşmeler yapılıyor ve yasal konular hakkında da bilgi alındı. Facebook şu anda bu kripto para için ayrıca Western Union şirketi ile de görüşme halinde.

Facebook bu kripto para için uzun süredir hazırlık yapıyordu ve bunun için de geçtiğimiz günlerde İsviçre’de Libra Networks adıyla krpito para ve blockhain şirketi kurmuştu. Bu şirketi güçlendirmek ve kripto para konusunda hazırlanan projenin finansı için 1 milyar dolar aradığına dair de haberler sektörde yer almıştı.