JPMorgan Müşteri Hesaplarını Aniden Dondurarak Ayrımcılık Yapıyor: Eyalet Kolluk Kuvvetleri İncelemeye Başlıyor !

JPMorgan, 19 eyaletteki kolluk kuvvetlerinin belirttiğine göre, müşterilerine karşı “ısrarla” ayrımcılık yaparak banka hesaplarını uyarı yapmadan kapatıyor.

Kentucky Başsavcısı Daniel Cameron liderliğindeki kolluk kuvvetleri, JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’a bir mektup göndererek bankanın uygulamalarının şirketin eşitlik politikalarına aykırı olduğunu belirtti. Wall Street Journal’da yayınlanan mektupta, JPMorgan’ın müşterilere dini veya siyasi inançlarına göre defalarca ayrımcılık yaptığı ifade ediliyor.

Başsavcılar, bir dini özgürlük örgütünün hesaplarının aniden kapatılmasını örnek göstererek bankanın ayrımcı uygulamalarını dile getiriyor. Mayıs 2022‘de JPMorgan Chase, Ulusal Din Özgürlüğü Komitesi’nin (NCRF) çek hesabını beklenmedik bir şekilde kapattı. NCRF, inançlara dayalı kar amacı gütmeyen bir kuruluş olup, Hıristiyan, Hindu, Yahudi ve Müslüman üyelerden oluşan bir Ulusal Danışma Kurulu bulunuyor.

Başsavcı ayrıca, JPMorgan Chase’in açıklık ve kapsayıcılık taahhüdünü göstermek için yapılan teklifleri reddettiğini ifade etti. Bankayı, hesap kapatmalarla ilgili dahili politikalarını kamuya açıklamaya çağırdılar.

Başsavcı, “Açık olmak gerekirse, bankalar genellikle işlerini istedikleri şekilde ve istedikleri kişilerle yürütme hakkına sahiptir. Ancak bir bankanın müşterilerini yanıltmaya hakkı yoktur. JPMorgan Chase kendisine ‘kapsayıcı’ diyemez, ‘her türlü ayrımcılığa karşı olduğunu’ ilan edemez, müşterilere karşı ‘ayrımcılığı önleme’ sözü veremez ve ardından en temel eşitlik ve adil muamele taahhüdünü reddedemez.” şeklinde açıklama yaptı.

JP Morgan pişman oldu - Eurosport