Bank of China SIM Kartlar Aracılığıyla Dijital Yuan için Çevrimdışı Ödemeleri Deniyor!

Banka, e-CNY uygulamasını yakın alan iletişim yeteneklerine sahip özel “süper SIM kartlar” ile entegre ederek kullanıcıların telefonla ödeme yapmalarını sağlamayı planlıyor.

Çin’deki en büyük devlet bankalarından biri olan Bank of China, şu anda SIM kartlara bağlanan yeni bir çevrimdışı ödeme sistemi için denemeler yapıyor. Bu ödeme yöntemi, şu anda test edilen Çin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan e-CNY olarak da bilinen dijital yuan için özel olarak tasarlanmıştır.

Bu duyuru banka tarafından Pazartesi günü bir sosyal medya gönderisinde yapıldı ve telekomünikasyon operatörleri China Telecom ve China Unicom ile ortaklıklarını ve Salı günü teste başlama niyetlerini ortaya koydu.

Banka, e-CNY uygulamasını yakın alan iletişim yeteneklerine sahip özel “süper SIM kartlar” ile entegre ederek kullanıcıların telefonla ödeme yapmalarını sağlamayı planlıyor. Kullanıcıların ödeme yapmak için cep telefonlarını satış noktası terminallerinin yakınına getirmeleri yeterlidir, bu da telefonun açılması ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu entegrasyon, telefon kapalıyken bile işlemlerin gerçekleştirilmesine olanak tanır. Ancak banka, bu SIM kart ödeme işlevlerine Çin’in birkaç test bölgesinde yalnızca belirli Android telefonlarda erişilebileceğini belirtti. Geçen yılın Ocak ayında, ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası (PBOC), bir e-CNY uygulamasının deneme sürümünü başlattı .

Bu, Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi ve sınır ötesi ticaret için merkez bankası dijital para biriminin kullanım alanlarını genişletme girişimini takip ediyor . Yeni deney, gelecekte şehirdeki vergileri ve kamu hizmetlerini ödemek için dijital yuan kullanımını genişletmeyi planlıyor.

Çin’in Guanzhou şehrinde, ülke için bir ilk olan 10 toplu taşıma güzergahında artık dijital yuan CBDC ile halk otobüsü yolculukları için ödeme yapmak mümkün. Bunu yapmak için yolcuların e-CNY uygulamasını indirmeleri, para yatırmaları ve yolculuk ücretini ödemek için otobüs ödeme bölümünde bulunan QR kodunu taramaları yeterlidir. 

Bank of China (BOC) - KEHUA TECH