Nijerya’dan Yapay Zeka İçin N5 Milyon Programı!

Nijerya Hükümeti, Yapay Zeka (AI) geliştirmek amacıyla Nijerya Yapay Zeka Araştırma Planını başlattı. Yapay zeka odaklı projelere sahip araştırmacılar ve startup’lar programa başvurabilecekler. Hak kazanan başvuru sahiplerine yapay zeka fırsatlarından yararlanmaları için 5 milyon Naira verilecek.

Nijerya Federal Hükümeti, ülkede Yapay Zeka’yı teşvik etmek ve AI odaklı girişimlere mali destek sağlamak amacıyla Nijerya Yapay Zeka Araştırma Programını başlattı. Nijerya’nın, artan kripto benimsenmesinin ortasında AI geliştirme girişimi, dünya çapındaki kripto meraklıları arasında manşetlere neden oldu.

İletişim, İnovasyon ve Dijital Ekonomi Bakanı Bosun Tijani tarafından paylaşılan resmi bir X (eski adıyla Twitter) gönderisine göre proje, yapay zekanın ilerlemesi ve dijital ekonominin geliştirilmesi konusunda nihai vizyona sahip 45 araştırmacı ve startup’a 5 milyon Naira ödül vermeyi amaçlıyor.

Tijani, yapay zeka olanaklarını keşfetmeye ve genişletmeye çalışan hak eden bireylere ve platformlara 6.444 dolar eşdeğerinde 5 milyon Naira tutarında büyük bir miktar sağlanacağının garantisini verdi. Plan, daha geniş fırsatları keşfedip bunlardan yararlanan “Nijerya’da sürdürülebilir bir yapay zeka ekosistemi” öngörüyor.

Herhangi bir akademik araştırmacı veya teknoloji platformu, Federal İletişim, İnovasyon ve Dijital Ekonomi Bakanlığı’nın yapay zeka öncelik alanları ile uyumlu bir araştırma önerisine sahipse programa başvurmaya hak kazanacak. Proje, “mali destek sağlayarak, yapay zeka endüstrisindeki bireyler ve kuruluşlar arasında bilgi paylaşımını ve işbirliğini kolaylaştırarak Nijerya’da canlı ve sürdürülebilir bir yapay zeka ekosistemini geliştirmeyi” amaçlıyor. Beklenen başvuru süresi 13 Ekim 2023’ten 15 Kasım 2023’e kadar uzanıyor.

Adaylar projenin Nijerya’ya etkileme potansiyelini özetleyen ayrıntılı bir teklif sunmalılar ve bu teklif yapay zeka uzmanlarından oluşan bir panel tarafından değerlendirilecek. Programa başvurularını davet eden Tijani, tweet attı: “Bakanlığımızın inovasyonu teşvik etme, kritik sektörlerde üretkenliği artırma ve Nijerya’yı yapay zeka teknolojisi uygulamaları için küresel bir merkez olarak konumlandırma çabaları için güçlü bir temel oluşturduğumuz için yapay zeka alanında çalışan araştırmacıları ve yeni başlayanları N5 milyona kadar başvurmaya davet ediyoruz.”

Daha önce hükümet, bilim adamlarını ve uzmanları projeyle işbirliği yapmaya davet ederek Ulusal Yapay Zeka Stratejisini tanıtmıştı. Nijerya’nın ekonomiyi canlandırmak için yapay zeka teknolojisinden alınan yeni çözümleri formüle etme konusundaki coşkusu, ülkenin çabalarından açıkça görülüyor.

Yapay zeka kullanım alanları hakkında bilinmeyenler... - Polemik Haber