Solana: 200 Dolar ve Google’da Zirvede!


Solana’nın yerel tokenı, daha geniş piyasa konsolidasyonuna rağmen son 24 saatte etkileyici bir artış göstererek 200 doları aştı. CoinMarketCap’e göre SOL, son 24 saatte %10,33 artış gösterdi ve şu anda yazının yazıldığı sırada 204,16 dolardan işlem görüyor.

Ek olarak, SOL’un piyasa değeri 90 milyar doların üzerine çıktı ve bu onu piyasadaki en büyük 4. kripto para konumuna getiriyor.

17 Mart 2024’te, Solana, Aralık 2021’den bu yana ilk kez 200 doları aşmayı başardı.

Bu dalgalanmayı ne yönlendiriyor? Özellikle hafta sonu boyunca, Solana’nın ağ etkinliği, SOL tabanlı meme paralarının Ethereum’u (ETH) geride bırakmasına katkıda bulundu. DefiLlama’ya göre, Solana’nın toplam işlem hacmi, 16 Mart’ta Ethereum’un günlük hacmini 1,1 milyar doların üzerinde aşarak 3,52 milyar dolara ulaştı.

Pazar günü, Solana merkezli BOOK OF MEME (BOME) tokenı, son 24 saatte %322 oranında yükseldi. Tek bir gün içinde, 4,73 milyar dolarlık etkileyici bir işlem hacmiyle 1 milyar dolarlık piyasa değeri sınırını aştı.

Bir diğer olası etken, Solana’nın geçen ay merkezi olmayan finans (DeFi) toplam değerinin kilitlenmesine (TVL) atfediliyor. DefiLlama, TVL’nin %80’in üzerinde artarak son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi.

Google Trendler’de Solana’nın popülaritesi 100’e ulaştı. Bu, son beş yılın en yüksek seviyesine işaret ediyor. Blockchain çevrimiçi dedektifi WuBlockchain, “İkinci en yüksek rakam, Eylül 2021’in başlarında 84’ün arama popülerliğidir” dedi. Ancak, bu kripto para birimi için yeni değil. Aralık 2023’te Solana’ya yönelik arama ilgisi, Ethereum’a yönelik arama ilgisinin iki katından fazlasına ulaştı. Trend, yatırımcıların ilgilerini SOL’a kaydırdığını açıkça gösterdi.

O zamanlar Google Trendler verileri, Solana’nın arama ilgisinin yakında 100 puan alacağını tahmin ediyordu. Tanımına göre 100 değeri, “terim için en yüksek popülerlik” anlamına geliyor.

Trend arttıkça Lookonchain, büyük yatırımcıların SOL varlıklarını satarak kâr elde ettiklerini bildirdi.

Solana(SOL) Fiyatı Ve Piyasa Analizi