Bitcoin 2018 Yılında Paypal’ı Geride Bıraktı

Dünya genelinde en fazla tercih edilmekte olan para birimlerinin arasında Bitcoin ilk sıralarda yer almaktadır. 2018 yılında yaşanan sorunlar her ne kadar Bitcoin’in değerini kaybettiğini yazıyor olsa da yapılmış olan incelemeler sonucunda altyapısal veriler bizlere kripto paranın daha fazla gelişmekte olduğunu da gösteriyor. Satoshi Capital Research adlı şirket yapmış olduğu araştırmaya göre Bitcoin 2018 yılı içerisinde dünya genelinde en fazla tercih edilen para transfer yöntemleri arasında Paypal gibi bir dünya devini ciddi şekilde geride bırakmayı başardı. SCR yetkililerinin kendi Twitter hesapları üzerinden yapmış olduğu duyurularında Bitcoin’in yalnızca ciddi manada bir küresel para birimi olmadığını bunun yanında ciddi bir küresel ödeme sistemi de olduğunu vurguladı.

Bitcoin kullanılıp yapılmış olan ödeme işlemlerinin değerleri ise 3.3 milyar dolara kadar ulaşmış durumdadır. Paypal’ın ise bu noktada sadece 500 milyon değerinde olduğunu görüyoruz. Tüm bunlara ek olarak Visa kullanılarak yapılmış olan işlemler ise 10.2 milyar dolar gibi bir miktarla ciddi şekilde Bitcoin’i geçmeyi başarmış durumdadır. Özellikle Çin’de yaşayan kişiler nakit taşımadan kullandıkları AliPay uygulaması ile 8.3 milyar dolar işlem gerçekleştirmiştir.

AliPay’a benzer olan diğer bir uygulama ise WeChat Pay uygulamasıdır. Bu uygulama da yaklaşık Bitcoin’in iki katı kadar olan bir uygulama hacmine sahiptir. Mobil uygulamalar ise özellikle WeChat ve AliPay uygulamaları sayesinde dünyanın her yerine dağılmaya başlamıştır.