Bitcoin, 2018’de 2014’tekinden Daha Sağlıklı

Kripto-araştırmacı ve saygın bir yatırımcı olan Willy Woo, Bitcoin fiyatının 2014 yılında yüzde 90 düştüğü ve birkaç yıl boyunca düşük bir fiyat aralığında kaldığı için 2018’deki Bitcoin düzeltmesinin 2014’deki düşüş gibi olmayacağını söyledi. Özünde, Woo, kripto piyasasının 2018’deki yapısının dört yıl öncesine göre önemli ölçüde farklı olduğunu belirtti.

2014 Vs 2018: Farklı Olan Nedir?

2014 yılında, Bitcoin tarihinin en kötü düzeltmesine maruz kaldı ve 2017 yılına kadar yüzde 90 düşerek düşük bir fiyat aralığında kaldı. Tarihsel verilere ve Bitcoin’in bir ya da iki yıla kadar büyük düzeltmelerden kurtulma eğilimine bağlı olarak, bazı uzmanlar Bitcoin’in 2018’in sonuna kadar hızla iyileşemeyeceğini öngörmüşlerdir.

Woo, Bitcoin’in düzeltilmesinin, 2014 yılında, bitcoin pazarına tamamen hakim olan şimdiki kripto değişimi olan Gox Dağı’nın iflasıyla daha da kötüleştiğini vurguladı. O zaman, Gox Dağı, dünyanın BTC işlemlerinin yüzde 90’ını zayıf iç yönetim sistemleri ve neredeyse hiç olmayan güvenlik önlemleri ile ele aldı. Gox Dağı, bir milyar dolarlık saldırı saldırısı yaşadı ve iflas başvurusunda bulunduğunda, kripto para piyasası düştü.

Bununla birlikte, 2018 yılı boyunca, giderek artan sayıda kurumsal yatırımcı, yükselen varlık sınıfı olarak kripto paraya olan talebin arttığını göstermiştir. Ayrıca, Coinbase ve Gemini gibi şirketlerin kendi hizmetlerini geleneksel finansal pazara göre nasıl hizaladıklarını da gösteriyor. Yılın mesajı, New York Menkul Kıymetler Borsası, Microsoft ve Starbucks’ın dünya çapında kripto para birimlerinin kullanılabilirliğini ve kabulünü geliştirmek için Bakkt adında bir ortak girişim başlattığını gösteriyor.

Ağustos ayında Bakkt tarafından başlatılan ilk girişimlerden biri, uzmanların Bitcoin ETF onayını artırma olasılığının artacağına inandıkları güvenilir dijital varlık fiyatlandırma arayışında büyük kripto değişimlerini desteklemektir.

Ayı Piyasası Sona Eriyor

Şubat ayından beri, Bitcoin $ 6,000 seviyesini üç kez test etti ve üç denemede de destek seviyeleri 5.800 $ ‘a yükseldi. 2018’deki piyasa koşulları, 2014 yılına kıyasla temelden farklıdır ve baskın kripto-para birimi eğilimini anında tersine çevirebilecek Bitcoin ETF onayı gibi birçok değişken vardır. Tom Lee’nin belirttiği gibi, Bitcoin’in sadece yeni günlere ulaşmak için on güne ihtiyacı var.