Sert İddia: Coinbase Ripple’dan Rüşvet Aldı

ABD merkezli olarak kripto para işlem piyasaları arasında olan Coinbase hakkında Ripple cephesinden sert bir iddia geldi. Ripple’ı listelemek için rüşvet niteliğinde para alındığı söylendi. Bir menkul kıymet olup olmadığı yönünde sıkça tartışma konusu olmuş Ripple, uzun bir bekleyişin ardından resmen Coinbase üzerinde sunulmaya başlanmıştı.

XRP’nin anlık olarak Coinbase üzerinde yer alması, yatırımcıların kafalarında soru işaretleri meydana getirdi. XRP topluluğu Coinbase’in listelemesi ile beraber son derece büyük bir nefe alırken, Pierre Rochard ve Alistair Milne gibi kripto para alanında önemli isimler, Ripple’ın XRP’yi listelemesi için Coinbase’e resmen para verdiklerini söylediler.

Bloomberg’de yayınlanmış olan haberin detaylarında ise Ripple’ın Gemini ile Coinbase’e XRP’yi eklemeleri için rüşvet teklif ettiğini söylemişti. Haberin detaylarına bakıldığı zaman Gemini’ye 2017’nin sonlarında doğru XRP’yi eklemesi için 1 milyon doların yeterli olup olmadığını soran yetkililer, daha sonra sonbaharda yapılan görüşmelerde Coinbase üzerinde XRP’nin fiyatlanmasının devamında 100 milyon dolar borç ödeyeceklerini söylemişti. Fakat iki platform tarafından da bu teklif reddedilmişti.