Türkiye: Bitcoin, Paypal’ın Orijinal Vizyonunu Yerine Getiriyor

Bu yılın başlarında The Wall Street Journal gazetesine verdiği bir röportajda, CFO John Rainey, bitcoin ve cryptocurrency’ın gelecekte “ödemeler kadar popüler” olabileceğini itiraf etti.

Yeni Koşullar Paypal’ın Limitlerini Vurgular

Bazı yargı çevrelerinde düzenleyici gerekliliklere uyum sağlamak için yeni hesap senaryolarının dondurulmasının ortasında, bir kişi, orijinal işi ödemelerle ilgili sınırları azaltmak ve tüketicilere sınırsız özgürlük vermek olan şirket hakkında her zamankinden daha şüpheci davranıyor.

Gerekli İzinleri Almaya Devam Edeceğiz

‘PayPal’ın ilk vizyonu, hükümetlerin tam olarak bunu yapmasını engellemekti,’ dedi. 14 Ağustos’ta Messari CEO’su Dan McArdle, PayPal’ın Türkiye’den müşterilere erişimi engellediğini kabul etmesine yanıt olarak; Türk parasının devalüasyonunu önlemek için ekonomik önlemlerin uygulamaya konmasının bir parçası olarak alınan bu karar, PayPal’ın ülkede kullanıcılara hizmet etmek için “gerekli izinlere” ihtiyaç duyması gerçeğinden kaynaklandı. Bir destek personeli; ‘bölgenizdeki ödemelerin işlenmesini askıya almaktan başka seçeneğimiz yok. Gelecekte Türkiye’deki PayPal hizmetlerini sürdürmek için gerekli izinleri almaya devam edeceğiz’ tweetlerini yazdı. Cevaplar tweet’i takip etmeden çok uzun sürmedi, bu da başka bir yerde yardım için Bitcoin’e dönmeniz gerektiğini vurguladı.

Bitcoin Hala Uçucu

PayPal, Braintree spin-off’unun 2014 yılında Bitcoin’i kabul etmeye başlamasından bu yana cryptocurrency üzerinde nötr olarak kaldı. Ancak, dalgalanmalar karşısında, Rainey gibi yöneticiler, trader’ların PayPal’ın ücretlerini ödemeyi tercih ettiklerini ve değişen kripto-döviz fiyatlarına kızmamaktansa, yasal değişikliklerden kaynaklanan risklerin üstesinden gelebileceğini ima etmeye devam ediyor.  Rainey, WSJ’ye ‘Teknoloji gerçekten çok iyi’ dedi.

Her gün kullanılan bir para birimi haline getiren, her yerde bulunma ve kabul görmeden önce yıllar geçecek. PayPal, hem Türkiye’de hem de geçmişte öngörülemeyen düzenleyici engellerle karşı karşıya kaldı. Mevcut statüko, şirketin kurucu ortağı Peter Thiel’in 18 ay önce basına yaptığı açıklamada çarpıcı bir tezat oluşturuyor. ‘PayPal dünya çapında vatandaşlara daha önce hiç olmadığı kadar para birimleri üzerinden daha doğrudan kontrol sağlayacaktır.’