VanEck: Ethereum Layer 2’ler 2030’a Kadar 1 Milyar Dolar Değere Ulaşabilir!

Yatırım firması VanEck, Ethereum katman 2 (L2) ağlarının temel senaryoda 2030 yılına kadar 1 trilyon doların üzerinde bir değere sahip olabileceğini öngörüyor ancak bu tür ağların uzun vadeli beklentilerinde “genel olarak düşüş eğilimi” sürüyor. Firma, beş temel alanda 46 L2 ağını değerlendirdi ve sonunda “binlerce” toplamanın ortaya çıkacağını tahmin etti.

Veriler, Arbitrum’un şu anda 18 milyar doların üzerinde kilitli token ile en büyük ekosistem olduğunu ve 46 ağda kilitli 36 milyar doların çoğunluğunu yakaladığını gösteriyor. VanEck analistleri Patrick Bush ve Matthew Sigel, Ethereum’un sonunda tüm halka açık blok zincirlerdeki pazar payının %60’ını ele geçireceğini tahmin ediyor. Tahminlerini Ethereum ekosistemindeki varlıkların hacmine göre modellediler. L2’ler, ölçeklenebilirlik ve hıza yardımcı olmak için Ethereum gibi bir ana blok zincirinin üzerine inşa edilen ikincil ağlar veya altyapılardır.

Toplamalar belirli bir ölçeklendirme sistemi türüdür. VanEck, L2 ağlarının uzun vadeli büyümesinde aşağıdaki faktörlerin eninde sonunda devreye gireceğini söyledi: İşlem Fiyatlandırması: L2 ağlarında işlem yapmanın kullanıcılara maliyeti, kullanıcıların ilgisini çekmede kritik bir faktördür. İşlem fiyatlandırmasındaki farklılaşma, veri sıkıştırma, ölçek, kanıtlama maliyetleri ve kar marjları gibi faktörlerden kaynaklanmaktadır. Geliştirici Deneyimi: Ethereum Sanal Makine uyumluluğu, L2 ağlarının geliştiricilerin ilgisini çekmesi için çok önemlidir ve Ethereum’dan akıllı sözleşmelerin ve araçların sorunsuz şekilde taşınmasını sağlar. Kullanıcı Deneyimi: Varlıkların kabul edilmesi ve çekilme süreçlerinin hızı, sonuçta kullanıcı deneyimini şekillendirir. Güven Varsayımları: L2’de veri kullanılabilirliği konusunda güven oluşturmak ve kötüye kullanımları ve saldırıları önlemek için uygulanan adımlar. Ekosistem Boyutu: Bir L2 ağının ekosisteminin gücü, değerini önemli ölçüde etkiler. L2’de kilitlenen değer, fırsatları yakalamak için ekosisteme yatırılan parayı gösterdiğinden etkileşimi gösterir.

New Bitcoin Move from VanEck! "Closing BTC Futures ETF!" - Bitcoin Sistemi