ABD’de Ethereum ETF İlgisi Google’da Rekor Kırdı!

Kripto piyasası, Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) onayı konusunda belirsizlik yaşarken, birçok dijital varlık kısa vadeli bu önemli olaydan yararlanma şansı bulamıyor. Onay sonrası fiyat hareketleri, ürünün “söylentiyi al, haberi sat” stratejisine dönüştüğünü gösteriyor.

Özellikle, kripto ETF’leri konusundaki tartışmalar, piyasa değeri açısından ikinci sırada bulunan Ethereum (ETH) için benzer bir ürünün olasılığını gündeme getiriyor.

Bu tartışmalar, “Ethereum ETF” anahtar kelimesine olan ilginin Amerika Birleşik Devletleri’nde geçen 12 ayın en yüksek seviyesine çıktığını gösteren Google Trendler’deki etkinliklerle vurgulanıyor.

Finbold’un 15 Ocak’taki verilerine göre, geçen hafta sona eren 13 Ocak’ta anahtar kelimeye olan ilgi, geçen ayki en yüksek puan olan 100 popülerlik puanına ulaştı. Özellikle, 6 Ocak ile 14 Ocak arasında ilgi %455 arttı. Bölgesel olarak incelendiğinde, Oregon ve Alabama’nın popülerlik puanının 100’e ulaştığı görülüyor. Nevada 94 puanla üçüncü sırada yer alırken, New Jersey 85 puanla onu takip ediyor ve Washington 81 puanla beşinci sıradaki yerini koruyor.

Ethereum ETF’ye olan ilgi, BlackRock CEO’su Larry Fink’in ürünü “değer gördüğü” şeklinde ifade etmesinden sonra belirgin bir şekilde arttı. Dünyanın en büyük yatırım yönetimi firması olan BlackRock’un Bitcoin ETF arenasında önemli bir rol oynadığı unutulmamalıdır.

Ayrıca, Ethereum ETF başvurusuna ilişkin geri bildirim bekleyen başvuru sahipleri arasında yer alıyor. SEC, Ethereum ETF’sine bu yılın mayıs ayında karar verecek. Ancak ürünün düzenleyiciler tarafından menkul kıymet olarak sınıflandırılması spekülasyonlara neden oluyor. Aynı zamanda SEC başkanı Gary Gensler, Bitcoin ETF’yi onaylamanın nedeninin onu emtia olarak sınıflandırmak olduğuna dikkat çekti.

Ethereum, spekülasyonlarla çevrili bir ortamda, Bitcoin’un 40,000 dolarlık destek bölgesini kaybetme tehdidi altında olmasına rağmen, toparlanma gösteren bir alım baskısıyla karşı karşıya. Ethereum, DeFi tokenının 2,537 dolara kadar yükselerek, yazının yazıldığı an itibarıyla haftalık bazda %13’ün üzerinde kazanç kaydetti.