Korku ve Açgözlülük Endeksi Normalleşiyor!

Amerika Birleşik Devletleri’nde, spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesinin ardından Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, Ekim 2023’ten bu yana ilk kez “nötr” duruma geldi. Endeks, piyasa duyarlılığını volatilite (%25), piyasa ivmesi ve hacmi (%25), sosyal medya (%15), anketler (%15), Bitcoin hakimiyeti (%10) ve trendler (%10) olmak üzere altı temel indikatörden elde ettiği verilerle değerlendiriyor. Piyasa duyarlılığı puanı şu anda 100 üzerinden 52, bu da 19 Ekim 2023 tarihinden bu yana en düşük seviyeyi temsil ediyor, günlük ortalama fiyatın yaklaşık 31 bin dolar olduğunu gösteriyor.

Bu değişim, spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasını beklerken Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin kısa süreliğine 76 puana ulaşmasından bir haftadan kısa bir süre içinde meydana geldi. Bitcoin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun spot Bitcoin ETF’lerini onaylama kararını takip eden 24 saat içinde 49 bin dolara kadar yükseldi, ancak yatırımcıların kar realizasyonuyla 12 Ocak’ta 41.500 dolara kadar geriledi. O zamandan bu yana Bitcoin, TradingView verilerine göre bir miktar toparlanarak 42.200 dolar civarında işlem görmeye başladı.

Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesiyle birlikte, ürünlerin performansına dair çelişkili veriler ve yeni yatırım araçlarının detaylarına ilişkin bilgi eksiklikleri nedeniyle belirsizlik devam ediyor. Google Trends’e göre, piyasa katılımcıları, Bitcoin’in son fiyat hareketini anlamaya çalıştıkları için “Bitcoin neden düşüyor?” aramalarını %1.100 artırdı.