Arjantin Bitcoin ve ETH ile Ödenebilecek Sözleşmelere Yeşil Işık Verdi!


Arjantin’in yeni Dışişleri Bakanı Diana Mondino, “Arjantin’de artık sözleşmelerin Bitcoin ile yapılabileceğini onaylıyor ve kabul ediyoruz” açıklamasını yaptı. Mondino, aynı zamanda şunları ekledi: “Ayrıca litre süt gibi diğer kripto ve/veya türler de kabul edilebilir. Madde 766 – Borçlunun yükümlülüğü: Borçlu, para biriminin Cumhuriyet’te yasal para birimi olup olmadığına bakılmaksızın, belirlenen para biriminin karşılık gelen miktarını teslim etmelidir.”

Arjantin, Javier Milei’nin seçilmesinin ardından yasal ihale kanunlarının olmadığı bir ekonomiye geçmeyi planlıyor. Vatandaşlar, işletmeler ve hükümet, parasal bir serbest piyasa rekabetinde eninde sonunda herhangi bir para birimini veya varlığı kabul edebilecek ve bu süreç hükümet sözleşmeleri açısından zaten başlamış olacak.

Bir asırdan fazla bir süredir böyle bir deney ilk kez deneniyor, ancak hiperenflasyondan sonra doğal olarak birden fazla para biriminin aynı anda kullanıldığı bir durum sıklıkla ortaya çıkıyor.

Arjantin’de dolar yoğun bir şekilde kullanılıyor ve hükümetlerin genellikle bu tür durumlarda yeni bir fiat para birimi uygulamaya yönelmesiyle Bitcoin’in benimsenmesi artıyor.

Arjantin için plan, zorunlu bir ulusal fiat para biriminin hiçbir şekilde olmamasıdır. Milei’nin açılışından bir gün önce vatandaşlar, merkez bankasının kapatılmasını planladığı için merkez bankası önünde nöbet tuttu. Dörtnala koşan enflasyonun Hayek ve Avusturya iktisat okulunun benimsenmesine yol açması nedeniyle bu aynı zamanda yüzyılda ilk kez olacak.

Başarılı olup olmayacağını zaman gösterecek ancak Latin Amerika şaşırtıcı bir şekilde hükümet düzeyinde Bitcoin yanlısı bölge haline geldi. El Salvador, Bitcoin’i yasal ödeme aracı haline getirdi. Brezilya’nın dostane kripto düzenlemeleri var. Ve şimdi Arjantin’in bakanı yeni politikasını tanıtmak için Bitcoin’i kullanıyor.

Bu tür deneylerin Afrika’da bir yerlerde olabileceğini düşünürdünüz, ancak Latin Amerika hem eğitimli hem de temel ihtiyaçlar açısından doğru noktada olabilir, ancak gelişmiş bir ulusun tam işleyişinden yoksundur.

Bir G20 ülkesi olarak kripto deneyleri için verimli bir zemin oluşturmak artık bazılarının Bitcoin’in arkasında olduğunu söylediği ekonomi ekolünün aynısını uyguluyor.

Arjantin'den Bitcoin'e Yeşil Işık! - Bitcoin Sistemi