Bitcoin Borsalarında Arbitaj

İlk bulunduğu zaman çok dikkate alınmayan Bitcoin sanal para birimi günümüzde popülerliği git gide artmakta. Bitcoin sanal para birimini tüm dünya kabul etmiş durumda ve ülkemizde de borsa platformlarında da işlem görmeye başlamıştır. Bitcoin ile ilgili olarak birçok soru sorulmakta. Bu sorulardan biri de Bitcoin borsalarında arbitraj nasıl yapılır sorusu. Bunu cevaplamak için ilk önce arbitraj ne demek buna bakmak lazım.

Arbitraj Ne Demek

Arbitraj, piyasa da bulunan en fazla işlem hacmine sahip olan, ticarete konu olan varlıkları kapsamaya alan, bu sırada değişen piyasa koşullarında, fiyat farklılıklarından kar sağlama amacı ile yapılan alım satım işleminde denir.

Daha açık bir tabirle arbitraj, bir emtia’ yı piyasadan düşük fiyata alıp, başka bir piyasa koşulunda aldığı fiyatın üstüne bir rakamdan satarak kar elde etmektir.

Bitcoin İle Arbitraj Nasıl Yapılır

Bitcoin ile diğer para birimleri arasında arbitraj işlemi çok tavsiye edilen bir yöntem değildir. Sebeine gelince bitcoin para birimi ile bir borsa platformundan diğer bir borsa platformuna geçiş işlemi en az yarım saat, bazen de bu süre 1 saate çıkmaktadır. Bu zaman diliminde diğer para birimlerinde düşüş yaşanabilir buda kişiyi zarara uğratır.

Arbitraj yolu ile para kazanmak isteyenler bu zaman dilimini kısaltmak için max ya da quark gibi alt coinler kullanarak zamanı kısaltarak para kazanabilir.

Hangi Saat Aralığında İşlem Yapılmalı

İşlem hacminin en yüksek olduğu saat aralığında satış işlemi, işlem hacminin az olduğu saat aralığında düşük fiyattan alım yapmak daha karlıdır ve daha mantıklıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, gün içerisinde verilen alış emri, satış yapılmayı düşünülen yerdeki fiyatla güncelleme yaparak sabırlı bir şekilde takip etmek gerekir.