Çin Kimlik Doğrulamada Blockchain Teknolojisine Geçiş Yapıyor!

Çin, küresel endişeler ve ABD’nin güvenlik önlemleriyle birlikte, 1,4 milyar kişinin kimlik doğrulamasını sağlamak için blockchain teknolojisini kullanan RealDID projesini başlattı. Bu girişim, Çin’de duyurulan yeni bir adım ve ülkenin 1,4 milyarlık nüfusunun kimlik doğrulamasını blockchain ile gerçekleştirmeyi hedefliyor. Girişim, Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı ve Çin’in Blockchain Tabanlı Hizmet Ağı (BSN) tarafından yönetiliyor.

RealDID, kullanıcıların kişisel bilgilerini ifşa etmeden internet sitelerine kaydolmalarına ve giriş yapmalarına olanak tanıyacak bir hizmet sunmayı amaçlıyor. Bu sistem, kullanıcıların iş verilerini kişisel detaylardan ayrı tutmak için DID adresleri ve özel anahtarları kullanacak.

Çin’deki büyük sosyal medya platformları, popüler içerik üreticilerinin gerçek adlarını göstermelerini zorunlu kılıyor. Bu kural, takipçi sayısı 500.000 veya 1 milyonun üzerinde olanlar için geçerli olacak ve güvenilirliği artırmayı ve kamu gözetimini sağlamayı amaçlıyorlar.

BSN, RealDID’in dünyanın ilk ulusal düzeyde merkezi olmayan kimlik sistemi olduğunu belirtiyor. BSN Çin, Ulusal Bilgi Merkezi, China Mobile ve China UnionPay tarafından işletilmekte olup, BSN Global uluslararası operasyonları ayrı ayrı yönetmektedir. ABD’de, federal yetkililerin Tether’in ana şirketi iFinex gibi Çin yapımı blockchain’leri kullanmasını yasaklamayı öneren ulusal güvenlik risklerini öne süren bir yasa tasarısı mevcut.

Son zamanlarda, ABD, fentanil kaçakçılığına karşı mücadelede yardımcı olmak amacıyla Çin Adli Bilimler Enstitüsü’nü ticari yaptırımlar listesinden çıkardı, ancak Çin’in ulusal narkotik kontrol konusundaki yakın tarihli uyarıları, fentanil öncülleri üretmeyi düşünen kimyasal üreticilerini de etkiliyor. Bu uyarı, Ulusal Narkotik Kontrol Komisyonu’nun yabancı kolluk kuvvetlerinin erişim risklerine ilişkin genelgesinden sonra geldi.

Hangi Ülke Blockchain Teknolojisini Elinde Tutuyor?