Çin’de Bitcoin Madenciliği Yasaklanabilir!

Çin kripto para piyasanın üzerinde ki baskıyı arttırıyor. Yaşanan gelişmeler Çin Devlet Planlayıcısının Bitcoin madenciliğini yasaklamak istediğini ortaya koydu. Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NRDC) yakın bir zamanda ülkede geliştirilmesi gereken ya da engellenecek sektörlerin listesini yayınladı.

Bu listeye göre Bitcoin madenciliği yasaklanması istenen sektörler arasında yer alıyor. Bitcoin madenciliğinin yanında 450 diğer faaliyetinde yasaklanması kararı almayı planlıyor. Buna neden olarak da sektörlerde yapılan çalışmaların çevreyi kirletiyor olması ayrıca yasalara ve düzenlemelere uyulmadığı gerekçesiyle engelleneceği belirtiliyor.

Çin halkının 7 Mayısa kadar bu konuda fikirlerini beyan etmeleri gerekmekte, yasağın ne zaman başlayacağı ise bilinmemekte. Çin’de kripto para sektörüne karşı katı bir duruş olması nedeniyle sektörde büyük sıkıntılar yaşanmakta. 2018 Ağustos aynında Çin kripto parayla ilgili tüm ticari faaliyetlerin yasaklanması kararını almıştı. Çin’de bunun yanında daha pek çok kripto para ile ilgili yasaklama kararları alınmış olmasına rağmen halkın ilgisinde bir azalma olmadığı da görülmekte.