Detaylı Araştırma: Bitcoin Dijital Altın mı ?

Bitcoin ile ilgili uzun süredir devam eden tartışmalara kripto para şirketi Blockstream’ın CEO’su Samson Mow’dan da bir açıklama geldi. Mow Bitcoin’in bir dijital para ya da altın olarak da işlem görebileceğini vurguladı. Uzun süredir süregelen Bitcoin Dijital para mi yoksa altın mi sorularına aslında her ikisi de diyerek yanıt vermiş oldu.

Kripto para dünyası ile tanışan hemen herkes Bitcoin’in bir dijital paradan ziyade dijital altın olup olmadığını soruyor. Aslında Bitcoin’in dijital altın olarak değer görmesi demek fiziki altına rakip olduğu anlamına geliyor. Konu hakkında ünlü ekonomistlerin de yorumu bulunuyor. Ancak en son yorum Samson Mow’dan geldi. Mow Bitcoin yalnızca bir kripto paradır diyenleri yanıltır nitelikte.

Mow katıldığı programda düşüncelerini dile getirirken Bitcoin’in aslında altın şeklinde değer görmeye daha yatkın olduğunun altını çizdi. Çünkü altının bir değer saklama aracı olduğunu ifade eden Mow, Bitcoin’in de alton sertifikalı bir değer aracı olduğunu söyledi. Yüz milyonlarca dolarlık tutarların dahi Bitcoin sayesinde çok ucuza aktarılabileceğini de sözlerine ekledi.