ECB Yöneticisinin Açıklaması Kripto Paraları Yükselişe Çıkarttı

Kripto paralar hakkında gelecek ve süreklilik kaygısı devam ederken Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyelerinden olan Benoit Coeure’nin açıklaması yüreklere su serpmişti. Coeure’nin açıklamasının ardından kripto paralar yükselişe geçti.

Kripto paralar ve kripto para borsaları hakkında açıklama yapan Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyelerinden Benoit Coeure’nin açıklamasının ardından altcoinler harekete geçti ve kripto para piyasasının toplam hacmi 7 milyar dolar daha artarak 264 milyar dolardan  271 milyar dolara tırmandı. 

Lüksemburg’da katıldığı bir konferansta açıklama yapan Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Coeure, kripto paraların artık vazgeçilmez bir ödeme yöntemi olduğunu ve kripto paralar sayesinde küresel ödemelerin artık çok daha hızlı ve ucuz olduğunu belirtti. Coeure ayrıc a İngiltere Merkez Bankası Başkanı’nın yaptığı uluslararası bir merkez bankası kripto para biriminin oluşturulması çağrısının da çok önemli olduğunu dile getirdi. 

Kripto para birimlerinin dolar egemenliğini kırabilecek güçte olduğunu belirten ve doların öneminin kripto para birimleri ile sonlandırabileceğini belirten Coeure, Facebook’un kripto para birimi olan Libra’nın yeniden gündeme gelmesiyle birlikte Merkez Bankalarının yeni bir ödeme sistemi üzerinde çalışmaları gerektiğini belirtti. Coeure yaptığı açıklamasında bu bilincin uyanmasında kripto para sektöründeki büyümenin ve Facebook’un kripto parası olan Libra’nın payının çok büyük olduğunu belirtti. 

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyelerinden olan Benoit Coeure’nin açıklamasının ardından BTC fiyatının artmadığı görülüyor. Yazının yazıldığı esnada BTC fiyatı 10.196.700 dolar seviyesinde seyrederken Bitcoin harici kripto para birimlerinde ise artış göze çarpıyor. Bitcoin alternatifi olarak görülen Ethereum’un 213.55 dolar seviyesinden alıcı bulduğunu görürken Ripple yıldızı XRP ise 0.315 dolar seviyesinde işlem görüyor.