Ekonomist Ladislav Ginko “Rus Varlıklı Kişiler ve Şirketler 8,6 Milyar Dolarlık Bitcoin Aldı”

Vladislav Ginko yaptığı cesur açıklamalar ile tanıdığımız bir ekonomist ve onun geçen yıl yaptığı açıklamaya göre, Rusya’nın bitcoin alımı yapmaya başlayacağını ve 2019 yılının ilk çeyreğinde 10 milyar dolarlık bitcoin alımı yapılacağını belirtmişti. Ginko’nun yeni yaptığı açıklamada ise Rus varlıklı kişilerin ve şirketlerin 1,8 milyon bitcoin aldılar ve bu bitcoinin değeri ise 8,6 milyar dolar.

Ginko’nun yaptığı değerlendirmeye Rus yetkililerden Ocak aynında yalanlama gelmişti ve Rusya’nın bitcoin alımı yapmaya ve bunu ekonomisine entegre etmeye hazır olmadığını belirtmişti. Rus yetkiliye göre önümüzde ki 30 yıl boyunca da bunun mümkün olmayacağını da belirtmişti.

Ginko’ya göre Rusların bitcoine yönelmesinin nedeni ise ABD Hazine Bakanlığı Yabancılar Varlıkları Kontrol Ofisi çünkü bu ofis Rus petrol şirketlerinin ABD doları kullanmalarının yasak olması. Bu yasak nedeniyle de Ruslar bitcoin satın alıyor ve işlemlerini bitcoin ile yapmayı tercih ediyorlar. Amerika’nın yaptırımlarının devam etmesi halinde bitcoin alımları ve işlemlerin bitcoin ile yapılması devam edecektir.