Ethereum ETF’leri Pazartesi Ticarete Açılıyor!

Valkyrie, VanEck, ProShares ve Bitwise, Ethereum vadeli işlem borsası yatırım fonları (ETF’leri) başlatma başvurularının onaylandığını açıkladılar. Bu gelişme, Ethereum’un Bitcoin dışında hükümet tarafından tanınan tek kripto para olduğu ve bir menkul kıymet olmadığının resmi olarak kabul edildiği anlamına gelmektedir.

Kripto varlıklara odaklanmış bir yönetim şirketi olan Valkyrie, CME’nin Ethereum vadeli işlemleri aracılığıyla Ethereum satın almaya başladı. Şirket, Valkyrie Bitcoin Stratejisi ETF’nin (Nasdaq: $BTF) Ether vadeli işlem sözleşmelerine risk eklemeye başladığını ve bu sayede Ether ve Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine tek bir paket altında erişim sağlayan ilk ABD ETF’si haline geldiğini belirtti. Valkyrie’nin baş yatırım sorumlusu Steven McClurg, Reuters’e yaptığı açıklamada, Valkyrie Bitcoin ve Ether Stratejisi ETF’nin Pazartesi günü faaliyete geçeceğini duyurdu.

McClurg ayrıca VanEck ve ProShares’un saf Ethereum vadeli işlem ETF’lerinin onaylandığını ve ProShares’un sözcüsünün “başka hiçbir ETF’nin önce başlatılmadığını” söylediğini paylaştı. Bloomberg ETF Analisti Eric Balchunas’a göre ProShares üç Ethereum ETF’si, Bitwise ise iki Ethereum ETF’si piyasaya sürecek, VanEck ise bir ETF başlatacak.

Bu gelişme, Amerikalı yatırımcıların Ethereum’a ETF olarak sarılmış bir hisse senedi formunda erişebilecekleri ilk kez olacak. Şu anda ETHE gibi bazı seçenekler mevcut olsa da geri ödemeler sınırlı olduğu için tam olarak Ethereum fiyatını izlemiyorlar. ETF’ler, Ethereum fiyatını daha doğru bir şekilde takip edecek, ancak vadeli işlemlere dayanacaklar, bu da maliyetleri artırabilir, çünkü sözleşmelerin sonunda yeniden düzenlenmesi gerekecek.

Spot ETF’ler için de başvurular yapıldı, ancak bunlar ertelendi. Ancak Bitcoin spot ETF’sinin Ocak ayında işlem görmeye başlaması muhtemel görünüyor.

Ethereum için bu gelişme, Ethereum’un bir menkul kıymet mi yoksa başka bir şey mi olduğunun kesin olarak belirlenmesi açısından önemlidir. Birçok kişi, bu sorunun 2018’de bir SEC yetkilisi tarafından çözüldüğünü düşünüyordu, ancak şu anki SEC başkanı Gary Gensler, Ethereum’un bir menkul kıymet olup olmadığını Kongre önünde açıklamaktan kaçındı ve bu da spekülasyonları artırdı. Ancak artık Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığı resmileşti. Bu nedenle Ethereum, Bitcoin’in yanı sıra hükümet onaylı bir hamiline varlık olarak kabul edilen her yere gidebilecek tek kripto paradır.

Ethereum ETF'leri Geri Sayım Başladı, Top Artık SEC'de: Ne Bekleniyor? -  Koin Bülteni