Vitalik Buterin ETH Staking ve DAO Onayları Üzerine Endişelerini Paylaştı!

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, likidite staking havuzlarının sistematik risk oluşturabilecek büyüme potansiyelini azaltabilecek bir çözüm öneriyor.

30 Eylül tarihli bir blog yazısında Buterin, merkezi olmayan özerk kuruluşların (DAO’lar) likidite staking havuzlarındaki düğüm operatörleri seçiminde tekel oluşturmasının getirebileceği risklere dikkat çekiyor. Staking havuzlarının DAO yönetişimine dayalı bir yaklaşım benimsemesinin, düğüm operatörlerini kötü niyetli aktörlere karşı savunmasız bırakabileceğini belirtiyor.

Buterin şu şekilde ifade ediyor: “DAO yaklaşımıyla, tek bir staking tokenı hakim hale gelirse, tüm Ethereum doğrulayıcılarının büyük bir kısmını kontrol eden, potansiyel olarak saldırıya açık tek bir yönetişim aygıtı oluşabilir.”

Örnek olarak, düğüm operatörlerini doğrulayan bir DAO modeli olan likidite staking sağlayıcısı Lido’yu öne çıkarıyor, ancak tek bir savunma katmanına güvenmenin yetersiz olabileceğini vurguluyor.

Buterin, “Lido gibi protokoller, bu tür risklere karşı önlemler almış olabilirler, ancak tek bir savunma katmanı yeterli olmayabilir” diyor. Ayrıca, herkese düğüm operatörü olma fırsatı sunan bir yaklaşımın ağın %51 saldırısına açık hale getirebileceğine dikkat çekiyor.

Ancak Buterin, temel düğüm operatörlerini kimin belirleyebileceğini tespit etmek için bir mekanizmanın gerekliliğini vurguluyor ve bu mekanizmanın sınırsız olmaması gerektiğini belirtiyor. Aksi takdirde, saldırganların katılıp kullanıcıların fonlarıyla saldırılarını güçlendirebileceğini ifade ediyor.

Vitalik Buterin Kimdir, Kaç Yaşında? Vitalik Buterin Net Serveti • CK