ETHW Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey !

Eylül ayında Ethereum 2.0‘ya geçilmesiyle birlikte Ethereum’da çatallanma (fork) olması bekleniyor. Henüz var olmayan bir Ethereum çatalı (fork) olan ETHW, 30 dolardan listelenmesinin ardından birkaç kripto para borsasında 100 doların altından işlem görüyor. ETHW, ETHPoW zincirinin ana varlığıdır.

Şimdilik ETHPoW, ağ kullanıcılarının uzun süredir beklediği Merge’ün eylül ayında gerçekleşmesiyle hisse ispatı (PoS) mutabakat mekanizmasına geçişin ardından iş ispatı (PoW) madenciler tarafından desteklenebilecek potansiyel bir yeni zinciri ifade ediyor. Poloniex, MEXC Global ve Gate.io kripto borsaları ETHW ve ETHS‘yi geçtiğimiz günlerde listeledi.

OKX CEO‘su Jay Hao ise yeni Ethereum çatallarını yatırımcılardan “yeterli talep” gelmesi halinde listeleyeceklerini duyurdu. ETHW, Poloniex ve MEXC Global’da 8 Ağustos‘ta 30 dolardan listelendi. Aynı gün içerisinde %333 değer artışıyle 130 doları görürken, 9 Ağustos’ta yaşanan düzeltmeyle 100 doların hemen altına geriledi. Süreç boyunca istikrarlı bir işlem hacmi gözlendi. Bitmex ETHW’yi USDT futures platformuna ekledi. ETHW’nin önümüzdeki günlerde diğer büyük borsalarda da listelenmesi bekleniyor.

Çatallanma (fork) garanti mi?

Bu Eylül ayında Ethereum 2.0 geçişiyle belli olacak. Yeterli destek olmazsa çatallanma gerçekleşmeyebilir.

Nasıl ETHW satın alabilirim?

ETHW şu an için destekleyen borsalarda swap veya trade şeklinde elde edilebiliyor.

Resmi ETH 2.0 yükseltmesinden önce, ETHW destekleyen borsalarda ETH sahipleri, ETH’lerini 1: 1 oranında iki “potansiyel çatallı” token, ETHS ve ETHW ile değiştirebiliyor (swap). Kullanıcılar ayrıca yükseltmeden önce ETHS ve ETHW’lerini aynı oranda ETH’ye çevirebilecekler.

Ethereum 2.0 geçişinden sonra ETHW ve ETHS’lere ne olacak?

Geçişten sonra iki senaryo bizleri bekliyor.

Birinci senaryo:

ETH 2.0 yükseltmesi birden fazla zincirle sonuçlanırsa, ETHS otomatik olarak 1:1 oranında ETH’ye dönüştürülecek ve ETHS piyasası listeden çıkarılacak. En fazla hash oranına sahip PoW zinciri, ETHW’nin ana zinciri olarak hizmet edecek.

İkinci senaryo:

ETH 2.0 yükseltmesi çatal olmadan tamamlanırsa, ETH sembolü korunacak. Bu durumda borsalar, ETHS, ETHW ve bunlarla ilişkili pazarları listeden kaldıracak ve ETHS, ETH’ye dönüştürülecek.

ETHW satın almak riskli mi?

ETHW ilk listelendiğinde bir anda 30 dolardan 150 dolarlara fırladı. An itibariyle de 85 dolar seviyelerinde işlem görüyor. ETHW’nin spekülatif bir yatırım aracı olduğunu unutmamak gerek. Yüksek volatilitede pump-dump olayları olabilir. Yatırımcıların çok dikkatli olması gerekiyor.

Şu an için en fazla ETHW hacmi Mexc’de bulunuyor. Mexc borsasında yüzde 10 komisyon indiriminden yararlanmak için bu linkten üye olabilirsiniz: https://www.mexc.com/register?inviteCode=mexc-1GiJ6