JPMorgan: Ethereum Staking Artışıyla Daha Merkezi Hale Geldi!


JPMorgan analistleri, Ethereum’daki staking artışının, merkezileşmenin artmasına ve staking getirisinin azalmasına neden olduğunu belirtti. Ayrıca, Lido’nun Ethereum staking faaliyetinin çoğunluğunu kontrol ettiğini vurguladılar.

JPMorgan’a göre, Ethereum’un son dönemdeki staking büyümesi, ağın daha merkezi hale gelmesine ve staking getirisinin düşmesine yol açtı. JPMorgan analistleri, Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki bir notta, “Birleşme ve Şangay yükseltmelerinden bu yana Ethereum stakingindeki artışın, Ethereum ağı daha merkezi hale geldikçe ve genel staking getirisi düştükçe bir maliyeti oldu.” şeklinde yazdılar.

Eylül 2022’deki Merge yükseltmesi, Ethereum’un stakingi mümkün kılarak iş kanıtı ağından hisse kanıtı blok zincirine geçişini sağladı. Bu yılın Nisan ayındaki Şangay yükseltmesi ise doğrulayıcıların staked Ethereum’u geri çekmesine ve yeniden yatırım yapmasına olanak tanıdı, bu da stakingde bir artışa neden oldu. Analistler, bu merkezileşmenin Ethereum ağı için riskler oluşturabileceğini belirttiler, çünkü birçok likidite sağlayıcısı veya düğüm operatörü tek bir başarısızlık noktası haline gelebilir veya saldırıların hedefi olabilir.

Analistler, likidite stakinginin büyümesinin yanı sıra, likidite tokenlarının birden fazla DeFi protokolünde aynı anda teminat olarak kullanılmasının potansiyel risklerini de vurguladılar. Bu uygulamanın, teminat olarak kullanılan bir varlığın değerinde keskin düşüşlere veya kötü niyetli saldırılara veya protokol hatalarına neden olabileceğini söylediler. Ethereum staking büyümesi, geleneksel finansal varlıkların sunduğu getirilere kıyasla staking ödüllerinin azalmasına da yol açtı. Analistler, “Toplam staking getirisi, Şangay yükseltmesinden önceki %7,3 seviyesinden şu anda yaklaşık %5,5’e düştü.” dediler.

Geçtiğimiz ay, JPMorgan, Ethereum’un Şangay yükseltmesinin ardından ağ faaliyetinin beklentilerin gerisinde kaldığını bildirmişti. O zamanlar Ethereum’un günlük işlemleri, günlük aktif adresleri ve merkezi olmayan finans protokollerinin kilitlenen toplam değerinde düşüşler yaşandığını belirttiler.

JPMorgan'dan Yatırım Tavsiyesi Veren Yapay Zekâ Platformu - Midas