SEC Bitcoin ETF Konusundaki Uyarısını Tekrarladı!

Sosyal medya kullanıcıları, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) “FOMO’ya hayır” uyarısının, spot Bitcoin ETF onaylarına dair artan beklentilerle aynı zamana denk geldiğine işaret ediyor.

SEC, spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler) için beklenen onay öncesinde, 6 Ocak’ta yaptığı bir duyuruyla FOMO (korku olmadan kaçırma) konusunda yatırımcıları uyardı. Bu uyarıda, bireysel yatırımcıların dijital varlıklarla ilişkili riskler hakkında bilgilendirildiği ve meme coin’lerden kripto para birimlerine ve NFT’lere kadar geniş bir yelpazedeki risklerin vurgulandığı belirtildi.

“FOMO’ya hayır” başlıklı blog yazısının ilk olarak 23 Ocak 2021’de yayınlanması, kripto ve hisse senedi piyasalarının yükseliş döneminde, Bitcoin, Ether ve diğer altcoin’lerin tarihi zirvelere ulaştığı zaman diliminde gerçekleşti.

Bazı sosyal medya kullanıcıları, SEC’in raporunun, 10 Ocak’ta sona erecek olan onay süreci öncesinde bir veya daha fazla spot Bitcoin ETF’sini yakında onaylayacağını öne sürdü.

Uyarıda, ünlülerin ve sporcuların kripto varlıkları tanıtarak yatırımcılara yönlendirdiği vurgulanarak, popüler figürlerin yatırım tavsiyelerine dayanarak finansal kararlar verilmemesi gerektiği belirtildi. Düzenleyici kurum, bu tür tanıtımlar nedeniyle ünlülere cezalar vermişti; örneğin, Kim Kardashian SEC’e Ethereum Max (EMAX) adlı sahte bir token’ı tanıttığı için ödemeyi kabul etmişti.

Rapor ayrıca yatırımcıları, dalgalı fiyatlarla ilişkili potansiyel riskler konusunda uyardı ve ani değer kayıplarının çekici gelse de ciddi zararlara neden olabileceğini vurguladı.

Kripto endüstrisi, Bitcoin ETF onayının gelmesini beklerken, Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, başvuruların düzenleyici koşulları karşılayanların hafta içinde onaylanabileceğini belirtti, en azından 29 Aralık’tan önce başvurmuş olanların.

Spot Bitcoin ETF Onayı Öncesi SEC ve Borsalar Toplandı!