Ethereum’da Sıcak Saatler Yaşanıyor

Coindesk kaynağından almış olduğumuz habere göre Ethereum’un uzun süredir bir çok kişinin beklediği güncellemesi Constantinople güvenlik açığı tespitinin yapılmasından dolayı, ileri bir tarihe alındı. Dünyanın en büyük 2. Kripto para birimi olan Ethereum için şu dakikalarda hareketli saatler yaşanıyor ve güncellemenin etkileri ne yönde olacak, hep birlikte göreceğiz.

Sözleşme denetleme şirketi olan ChainSecurity, bugün güncellemenin olması halinde, Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 1283’ün kod üzerinde hırsızların, yatırımcıların paralarını çalabilecekleri bir açık olacağını bildirdi. ChainSecurity’nin uyarısı üzerine yapılan kısa bir toplantının artından, bu güncellemenin daha ileri bir tarihe alınması yönünde bir fikir ortaya çıktı.

Ethereum Bildiri Sonrası %6 Geriledi

Ethereum’un kurucu lideri Vitalik Buterin’in de söz aldığı görüşmelerde, hatayı düzeltmenin uzun bir zaman alacağı ve güncellemenin 17 Ocak’ta olması tamamen risk olarak görüldüğü kararı verildi. 12.6 milyar dolarlık işlem hacmiyle en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, 24 saat içinde yüzde 6 oranında gerilerken şu sıralarda 122 dolardan alıcı buluyor. Dijital para, güncelleme detayları gelmeden önce ise, 130 dolardan el değiştiriyordu. Diğer yandan bu güncelleme 2018 yılı içerisinde olacaktı fakat test ağında yayınlanmış olan kodda bulunan farklı hatalar nedeniyle 2019 yılına ertelenmişti.