Visa’dan Geri Adım Geldi

Dünyanın en büyük ödeme ağı olan Visa uzun süredir kripto paralara ilişkin negatif bir tutum sergilemekteydi. Özellikle de Bitcoin hakkında oldukça olumsuz eleştirilerde bulunan Visa tutum konusunda değişikliğe gitti. Çünkü firma kendine ait, tıpkı kripto para ağı gibi dijital bir ağ oluşturmaya başladı. Tasarladığı bu dijital ödeme ağını piyasaya süren firma için bükemediği eli öptü yorumları yapıldı.

Visa, Visa B2B Connect isimli dijital ödeme ağını piyasaya sürerek müşterilerinin uluslararası ödemelerini daha hızlı yapabilmesine imkan tanıyor. Üstelik bu yapılanma tam 30 küresel para koridorunu da kapsayacak. Dolayısıyla kripto paraların da bu yapılanma üzerinde işlem görmesine imkan tanınıyor. Üstelik bu sayının yıl sonuna kadar 90 olması için de hummalı bir çalışma söz konusu.

Ödeme devinin imza attığı bu ağ sistemi sayesinde artık herkes bankadan bankaya direği transfer sağlayabilecek. Yani transferi sağlayan aracı kuruluşlara ihtiyaç kalmayacak. Özellikle de uluslararası ödemelere aracılık eden bir 3. Kurumun bulunuyor olması transferin oldukça geç gerçekleşmesine yol açabiliyor.