ABD Hisse Senetleri Geri Çekilirken Bitcoin Fiyatı Düşüyor!

Son 24 saat içinde Bitcoin neredeyse %2 düşüş yaşadı ve ABD borsaları Pazartesi günü düşüşle açıldı. Bu geri çekilme, majör hisse senedi endeksleri için ardışık dört olumlu haftanın ardından geldi. Bitcoin’in değeri son 24 saatte neredeyse %2 düşerek 37.000 doların altına inmesi, haftanın başlangıcında sakin bir seyir izlediğini gösterdi.

Dünyanın en büyük dijital varlığı olan Bitcoin’in piyasa değeri, Wall Street’teki hisse senetleriyle birlikte düşüş yaşayarak geçen ay gözlenen koşulların tersine dönüş sinyali verdi. Pazartesi günü erken saatlerde Dow Jones %0,1, S&P 500 %0,3 ve Nasdaq %0,3 düşüş gösterdi.

Geleneksel piyasalarda kazançların ardından analistler, dikkatli yatırımcıların kar elde etme çabasına gireceğini ve bu durumun Kasım ayında görülen yüksek pozisyonlardan geri çekilmeye yol açabileceğini öngörüyor.

ETC Grup Araştırma Başkanı André Dragosch’a göre, makro bağlantılı katalizörlerin kısa vadede Bitcoin üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturabileceği düşünülmekte. Dragosch, The Block’a şunları söyledi: “ABD’de bir spot Bitcoin ETF’sinin kısa vadede onaylanmasının dışında, kısa vadeli bir geri çekilmenin oldukça muhtemel olduğunu düşünüyoruz.”

Ancak, mevcut piyasa eğilimlerini analiz ederken “alıcı tükenmesi”nin de göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguladı. ETC Grup Araştırma Başkanı, “Küresel ETP akışları yılbaşından bu yana en yüksek seviyede. Bitcoin’e karşı en son performans hassasiyetlerine göre yeterince risk altında olmayan yatırımcılar, küresel kripto hedge fonlarıdır” dedi. Dragosch, Bitcoin için kısa vadeli bir geri çekilmenin ardından 2024’te yükselişin gelebileceğini belirtti ve 2024’te piyasaları etkileyebilecek zincir içi yükseliş ve makro faktörlerin birleşimini sıraladı.

“Bunlar arasında muhtemel spot ETF onayları, Bitcoin’in yarılanması, potansiyel ABD durgunluğu ve ABD para politikasında bir değişiklik sadece birkaçı” diye ekledi.

Bitcoin'de spot ETF beklentisi: BTC 18 ayın zirvesinde - Son Dakika Ekonomi  Haberleri | Ntv Para