Coinbase: ABD Yüksek Mahkemesinde Tahkim Galibiyeti!

Coinbase, bir müşterinin hesaplarından hileli fonların değiştirilemediği iddiasıyla başlayan bir tahkim süreciyle ilgili olarak ABD Yüksek Mahkemesi’nde zafer kazandı. Mahkeme, 5’e karşı 4 oyla Coinbase’in lehine karar verdi. Coinbase, ülkedeki düzenleyicilerle olan daha geniş bir anlaşmazlıkla doğrudan ilgilenmese de, bu zaferi Cuma günü ABD Yüksek Mahkemesinde kutladı.

Coinbase Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal, Twitter’da “Yüksek Mahkeme’ye dikkatli incelemeleri için minnettarız” dedi. Grewal, “Bu, Amerikan mahkeme sistemindeki inancımın bir başka örneğidir. Hukukun üstünlüğü bazen yavaş olabilir ve bazen hayal kırıklığı yaratabilir, ancak kusurlu bir demokraside son umudumuz olmaya devam eder” şeklinde konuştu.

Mahkeme, 5’e karşı 4 oyla Coinbase’in müşteri anlaşmazlıklarında tahkime başvurma yeteneğini güçlendirdi. Yargıç Brett Kavanaugh, kararını Cuma sabahı açıkladı. Abraham Bielski’nin Coinbase’e karşı “kullanıcıların hesaplarından hileli fonları değiştiremediği” iddiasıyla açtığı toplu dava sonrasında, bu karar verildi. Bielski’nin dava açtığı Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi, Coinbase’in tahkime başvurma talebini reddetmiş ve bu durum daha sonra bölge mahkemesinin yargılamayı durdurması gerekip gerekmediği sorusunu ortaya çıkarmıştı.

“Bu Mahkeme önünde tartışılan tek soru, ara temyiz sürecinde bir bölge mahkemesinin yargılamayı durdurması gerekip gerekmeyeceğidir. Cevap evettir,” şeklinde açıklamada bulunan yargıçlar oldu. Yargıç Ketanji Brown Jackson, muhalefet şerhini sunarak kararın “federal davalar üzerinde önemli etkilere sahip olduğunu” belirtti.

Jackson, “Ara tahkim için bu zorunlu genel kalma kuralı aniden ortaya çıkmaktadır. Hiçbir yasa bunu dayatmaz ve bu Mahkemenin bu konuda herhangi bir kararı da yoktur,” dedi.

Coinbase, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile ülkedeki kripto düzenlemeleri konusunda sert bir mücadeleye girmiştir.

What Is Coinbase And How Does It Work? | Bankrate