Facebook’un, İsviçre’de gizlice kripto şirketi kurduğu ortaya çıktı

İsviçre’de Kripto Para Şirketi Kuran Facebook Bunu Gizleyemedi

Sosyal Medya devi olarak bilinen Facebook İsviçre’de Libra Network adıyla yeni bir finansal ve teknolojik bir şirket kurdu. Bu haberi Reuters verdi ajansın haberine göre bu şirket 2 Mayıs da açıldı ve hissedarları arasında Facebook Global Holding yer alıyor. Resmi belgelere göre şirket veri analizi, yatırım geliştirme, yazılım gibi alanlarda da çalışma yapmak üzere kuruldu.

Facebook’un kripto para piyasasına gireceği haberleri daha önce çıkmıştı. Facebook’un bu konuda çalışmalara başladığı görülmekte ve 2019 yılı içinde şirketin projelerini hayata geçireceği anlaşılmakta. Bu çalışmalara Facebook Messenger’in eski başkanı David Marcus’un önderliğinde giriyor. Marcus daha önce de PayPal başkanlığını da 2.5 yıl yapmıştı.

Facebook bu ay iki Coinbase öneticisini işe aldı yaşanan bu gelişmelerden sona ABD Senatosu Başkanlık Komitesi şirketin kripto para çalışmaları ile bilgi vermesi için açık bir mektup gönderdi. Bunun yanında Facebook’un yeni kurulan şirket hakkında yorum yapmaktan kaçıyor olduğu da gözlerden kaçmıyor. Son söylentilere göre ise Facebook bu konu için 1 milyar dolar ayırdı.