Japonya Kripto Para Borsalarında Denetime Başlıyor

Kirpto para konusunda esnek bir yapısı olan Japonya’nın finansal kurumu olan Finansial Services Agency (FSA) ktipto para borsalarında ek denetimler yapmaya hazırlanıyor. Özellikle anonim işlem yapan ya da zayıf kimlik tespiti uygulamaları olan borsalarda bu denetimler yapılacak. Denetimlerin amacı kripto para kullanılarak yapılan şüpheli işlemlerin ve kara kara aklamalarının önüne geçmek.

Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Gücü (FATF) tarafından yapılacak olan sonbaharda ki denetime hazırlıklı olmak. 22 Mayıs tarihinde Nikkei Asian Review yaptığı bir haberde bu bilgi yer alıyor. Bu habere göre FATF kara para aklama politikalarının başarısını ölçmek üzere deneyim yapacağı ve bunun için deneyim kurullarının Japonya’ya gideceği.

10 yıl önce 2008 yılında yapılan aynı denetimden Japonya çok başarısız çıkmış ve en düşük puanı almıştı. Bu tarihten sonra da FAS güvenlik tedbirlerini arttırdı ve kripto para borsalarının lisans alma zorunluluğunu getirmişti. Geçtiğimiz ekim ayında FATF kripto para borsalarına AML zorunluluğu getirmiş ve bunun için de kendi kurallarını değiştirmişti.

https://koinbulteni.com/japonya-kripto-para-borsa-44209.html