JPMorgan Barclays’e Tokenize BlackRock Teminatı Sundu!

BlackRock, para piyasası fon hisselerinin takas ve teminatlandırma işlemlerinde teminat olarak tokenleştirilmesinin, teminat çağrılarının karşılanmasında operasyonel sürtünmeyi önemli ölçüde azaltacağını belirtti. ABD bankacılık devi JPMorgan, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, BlackRock ve Barclays’i içeren ilk canlı blockchain tabanlı teminat mutabakat işlemini gerçekleştirdiğini duyurdu.

JPMorgan’ın Ethereum tabanlı Onyx blok zinciri ve Tokenize Teminat Ağı (TCN), BlackRock’un para piyasası fonlarından birindeki hisseleri tokenleştirmek için kullanıldı. Tokenlar daha sonra OTC (tezgah üstü) türev ticaretinde teminat olarak Barclays Plc’ye devredildi. Geleneksel finansal varlıkların tokenleştirilmesi, bankalar için büyük bir konu haline gelirken, JPMorgan bu alanda öncülük ediyor ve Citi gibi diğer bankalar da katılıyor.

JPMorgan bir basın açıklamasında, Transfer Acentesi ile TCN arasındaki bağlantı sayesinde tokenizasyonun sadece birkaç dakika içinde gerçekleştiğini belirtti. BlackRock ve Barclays arasındaki transferin neredeyse anında gerçekleştiği ve MMF hisselerinin ikili türev muadilleri arasında teminat olarak kullanıldığı belirtilerek, bu işlemin bir ilki temsil ettiği vurgulandı.

JPMorgan’ın Onyx Dijital Varlıklar Başkanı Tyrone Lobban yaptığı açıklamada, “Onyx Digital Assets halihazırda müşterilerin repo işlemleri yoluyla gün içi likiditeye erişmesine olanak tanıyor” dedi. “Artık TCN’nin piyasaya sürülmesiyle müşteriler, tokenize edilmiş MMF hisselerini teminat olarak kullanarak MMF yatırımlarından ek fayda elde edebilirler; bu, marj gereksinimlerini karşılamanın daha hızlı ve daha maliyet-etkin bir yoludur.”

JP Morgan'dan yatırımcılara TL tavsiyesi