“Mahkeme Coinbase SEC’den Netlik İstiyor”

SEC’in Coinbase’e karşı açtığı dava ile ilgili mahkemenin netlik talebine yanıt vermesi için SEC’e yedi gün süre tanındı. Coinbase-SEC davası ile ilgilenen mahkeme, SEC’in Coinbase’in şeffaflık talebini kabul edip etmeyeceğini belirlemek istiyor ve bu davayı SEC’in Coinbase’e yönelik yasal işlemlerle karıştırmamak gerektiğini vurguluyor.

Mahkeme talebi, Coinbase’in komisyonun dijital varlıkları düzenleme yaklaşımını gözden geçirmesi için mahkemeden bir emir almasından sonra yapıldı.

Şimdi mahkeme, SEC’in birkaç noktaya yedi gün içinde yanıt vermesini istiyor. Mahkeme, SEC’in dilekçeyi reddetmek için harekete geçip geçmediğini ve daha fazla düşünme süresine ihtiyaç olup olmadığını öğrenmek istiyor.

Ayrıca, mahkeme, SEC’den yargı yetkisini neden elinde tutmaması gerektiğine dair bir argüman sunmasını istiyor. SEC’in yanıtına bağlı olarak, periyodik raporların ve son tarihlerin belirlenmesine izin verilecek.

Coinbase’in baş hukuk yetkilisi Paul Grewal, bir tweet atarak, “Yolun kurallarının uygulanması eylemlerinden önce gelmesi gerektiğine inanmaya devam ediyoruz. Bu nedenle, yaklaşık bir yıl önce SEC’e kural koyması için başvurduk.” dedi.

Daha önce SEC, Coinbase’in düzenleyici netlik talebine mahkeme tarafından yanıt vermek zorunda kalmıştı, bu talep Coinbase’in komisyona karşı açtığı dava sonrasında gelmişti.

Mayıs ayındaki bir yanıtta SEC, “Coinbase tarafından talep edilen ve kripto varlıklarını ve genel olarak menkul kıymet piyasalarını etkileyebilecek önemli değişikliklerin tartışılması zaman alıyor” diyerek kural koyma süreciyle ilgili kararın zaman alacağını belirtmişti.

SEC, 6 Haziran Salı günü Coinbase’e karşı dava açarak lisanssız menkul kıymetlerin satışı ve kayıtsız bir borsa olarak faaliyet gösterme gibi birçok suçlamada bulundu.

COIN — it's only the beginning
vvvvvv